Disk Google – nastavení disku na osobním počítači - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Disk Google – nastavení disku na osobním počítači

Disk Google – Nastavení disku na osobním počítači

Jako první se pokusím popsat druhý způsob využití “Google disku“ na počítači, to znamená, stažení, instalace a nastavení Google disku na klasickém počítači s operačním systémem Windows, neboť tento způsob budete využívat nejčastěji pro zálohování a synchronizaci svých dat mezi vlastními počítači a datovými servery Googlu.

1. Z adresy “https://tools.google.com/dlpage/drive?hl=cs“ spustíte instalaci Google disku tak, že umístíte kurzor myši nad tlačítko s nápisem “Stáhnout Disk“.2. A v rozbalovací nabídce klikněte na název “PC“ levým tlačítkem myši.


3. V následujícím okně Potvrďte smluvní podmínky kliknutím na tlačítko “Přijmout a nainstalovat“.


4. V Google Chromu automaticky proběhne stažení souboru instalátoru “googledrivesync.exe“ do složky stažené soubory. Kliknutím na tento soubor, jak naznačuje červená šipka, spustíte instalaci Google disku. Současně se nainstalují i Google dokumenty, jejichž použití si vysvětlíme v dalším návodu.


5. V jiném prohlížeči, například v Internet Exploreru se vás prohlížeč zeptá, zda soubor “googledrivesync.exe“ chcete spustit nebo uložit. Pro vaši potřebu klikněte na tlačítko “Spustit“. Tímto dojde ke stažení a spuštění uvedeného souboru.


6. Vzhledem k tomu, že pro instalaci musíte být na počítači správce (mít oprávnění pro instalaci), musíte v okně “Řízení uživatelských účtů“ odsouhlasit pokračování instalace tlačítkem “Ano“. Pokud nejste na počítači administrátorem (správcem), vyzve vás operační systém Windows ještě k zadání administrátorského hesla.


7. Instalátor “googledrivesync.exe“ zajistí stažení a instalaci další součástí “Google Disku“.


8. Instalaci dokončíte kliknutím na tlačítko “Zavřít“.


9. Všimněte si, že na ploše vám přibyly nové ikony takzvané “Google dokumenty“. Tyto ikony z plochy nemažte, jejich účel si vysvětlíme v jiném návodu.


10. Google disk (Google Drive) máme sice nainstalovaný, ale nikoliv nastavený, aby mohla probíhat automatická synchronizace a zálohování. Proto ve vaší “nabídce start - všechny programy“ vyhledejte složku s názvem “Google Drive“, otevřete ji a klikněte na stejnojmennou ikonu “Google Drive“. Tím nastartujete proces konfigurace “Disku Google“.


11. Následující obrazovku potvrďte tlačítkem “Začít“.


12. Zadejte vaše přihlašovací údaje k vašemu účtu Google a potvrďte tlačítkem “Přihlásit se“.


13. V následujících čtyřech krocích vám Google popíše, co všechno můžete s “Diskem Google“ dělat. Zrovna zde vidíte, jak bude ikona složky “Google Disk“ vypadat. Klikněte na tlačítko “Další“.


14. Následující okno vás informuje, že “Google Disk“ můžete používat na libovolném zařízení a nabádá vás ke stažení aplikace “Google Disku“ pro vaše další zařízení. Klikněte na tlačítko “Další“.


15. Zde vám Google ukazuje, že můžete libovolný obsah vašeho “Google Disku“ sdílet mezi přáteli, rodinou, nebo spolupracovníky a to jak jen pro prohlížení nebo i pro úpravu a to konkrétním osobám nebo skupině nebo všem. Sdílení popíšu v dalším návodu. Klikněte na tlačítko “Další“.


16. V následujícím okně máte možnost ovlivnit další parametry a to buď kliknutím na tlačítko “Rozšířené nastavení“, nebo konfiguraci “Google Disku“ dokončit tlačítkem “Hotovo“. Pokud budete chtít ovlivnit umístění složky “Disk Google“ najdete právě její nastavení v “Rozšířené nastavení“. Takže pro ty, kteří už nic měnit nechtějí, klikněte na tlačítko “Hotovo“.


17. Na ploše vám automaticky přibude složka “Disk Google“ do které dávejte všechny vaše důležité soubory a složky, které chcete mít zálohované a současně i synchronizované s vašimi dalšími zařízeními.


18. Ti, kteří chtějí z libovolného důvodu ovlivnit nastavení “Disk Google“, například kvůli nedostatku místa na systémovém disku s operačním systémem windows, klikněte na tlačítko “Rozšířené nastavení“.


19. Hned na první záložce “Možnosti synchronizace“ máte možnost změnit cílové uložiště složky "Disk Google“. O řádek níže si můžete zvolit, které složky budou synchronizovány a které nikoliv, “Synchronizovat pouze některé složky v tomto počítači“. Na místo dvou červených šipek nad sebou bude v budoucnu seznam vašich zálohovaných složek na serverech Googlu. Tuto volbu budete mít dostupnou, až budete mít nějaké složky na vašem “Disku Google“ nakopírované a vy například budete chtít “Disk Google“ nainstalovat na další váš počítač a data tak mezi sebou synchronizovat. Pokud samozřejmě nechcete synchronizovat všechny složky, můžete tak vybrat jen některé. Pokud už vás další nastavení nezajímá, klikněte na tlačítko “Spustit synchronizaci“.


20. Když už jsme se dostali tak daleko, určitě koukneme i na kartu “Pokročilé“. Je dobré vědět, že právě zde je možnost ovlivnit, zdali “Disk Google“ bude startovat současně se startem windows nebo nikoliv. Abychom pak nemuseli pokaždé “Disk Google“ zapínat ručně a v případě opomenutí by se vlastně data nezálohovala. A zda se má zobrazovat ikona synchronizace i s možností nastavení, viz. obrázek. Klikněte na tlačítko “Spustit synchronizaci“.


21. Tímto je nastavení dokončeno a “Disk Google“ bude vykonávat přesně to, na co je určen. Všechny data která přesunete do této složky budou automaticky zálohována. Zálohování souborů a složek vám indikuje ikona v oznamovací oblasti v pravém dolním rohu. Ikonu označuje červená šipka na obrázku.


22. V případě, že na tuto ikonu kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se vám kontextová nabídka, kde můžete změnit nastavení chování “Google Disku“, otevřít složku “Google Disk“ jak v počítači, tak na webu (na serverech Googlu), atd.


23. Ikonu “Disk Googlu“ naleznete ne jenom na ploše, ale integruje se i do oblíbených položek kterou najdete v levém panelu průzkumníka, nebo po kliknutí na ikonu “Tento počítač“.

Od teď vše co vložíte do složky “ DISK GOOGLE “ bude bezpečně zálohováno.


24. Pamatujte však na to, že aby k zálohování docházelo, musí být “Disk Google“ opravdu funkční. Občas to zkontrolujte vizuálně, že v oznamovací oblasti se zobrazuje ikona “Disku Google“.  Když přidáte do složky “Disk Google“ soubor, tak v tomto okamžiku je vidět jak ikona “Disku Google“ problikává a tudíž k zálohování dochází. Druhou možností je pak zkontrolovat po dokončení zálohování, zdali je váš soubor nahrán ve vašem webovém uložišti na serverech Googlu. To si ukážeme zase v jiném návodu. Tímto je popis nastavení “Disku Google“ u konce.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky