Disk Google – Úvod do zálohování a synchronizace - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Disk Google – Úvod do zálohování a synchronizace

Disk Google – Úvod do zálohování a synchronizace

Přístup ke všem datům kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení


Chcete mít svá data neustále po ruce? Chcete mít ke svým souborům a složkám přístup odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení, ať už se jedná o stolní počítač (tower, desktop, AIO) nebo notebook, netbook, ultrabook, tablet, phablet, smartfón? Chcete mít jistotu, že o své fotografie a videa z dovolené, oslav a životních událostí nepřijdete? Zálohujete pravidelně své důležité dokumenty, nákresy, plány, účetnictví, faktury, a prakticky všechno co je pro vás životně důležité? Nebo se jen spoléháte pouze jen a jen na jedno datové úložiště a v duchu doufáte, že ztráta vašich důležitých souborů se vás nebude nikdy týkat? Pokud si dokážete s chladnou hlavou říci, že v počítači nemáte nic, co byste potřebovali nebo chtěli zachovat pro budoucnost, pak se vás zálohování opravdu netýká. Pokud zálohujete alespoň na Flash disk, CD,DVD a děláte to pravidelně, je to skvělé, nicméně počítejte s tím, že i tato zařízení mají svou dobu životnosti a dřív nebo později budou z nich data nenávratně pryč.

Pokud se vám líbí myšlenka mít přístup ke svým datům kdykoliv, kdekoliv a z jakéhokoliv zařízení a ještě k tomu mít svá data bezpečně zálohovaná a to vše absolutně zdarma, pak není nic jednoduššího, než začít používat takzvaný “Disk Google“.

Výhoda Google Disku je ta, že vše co hodíte do tohoto umístění je okamžitě zálohované a navíc, pokud využíváte Google Disk mezi několika počítači, pak jsou nové soubory, která vytvoříte na jednom počítači okamžitě synchronizované mezi všemi počítači a zařízeními, kde máte Google Disk nainstalován. Tudíž nemusíte myslet na to co, kde, kdy a jak zálohovat a ani nemusíte řešit, na kterém ve vámi využívaném počítači máte nejaktuálnější kopii dokumentu, neboť synchronizace je mezi všemi spuštěnými počítači okamžitá.  I bez přístupu k internetu máte tak přístup ke svým datům a to ve složce Google Disk na vašem počítači. Po připojení k internetu se všechny data synchronizují mezi všemi vašimi zařízeními.  Počítejte však s tím, že kapacita disku zdarma není neomezená. Její velikost je v současné době 15GB, což je pro představu něco málo přes 3 DVD nebo 21 CD. Pro běžné dokumenty a fotografie je to kapacita opravdu velká, pokud však chcete zálohovat videa, limit brzo vyčerpáte. Navýšení kapacity disku je možné, ale už nikoliv zdarma. Chcete-li svá data ještě více ochránit, můžete své soubory ještě před nahráním na Google Disk zašifrovat pomocí šifrovacích programů, které taky lze na internetu nalézt pro domácí použití zdarma. Pokud využíváte windows 8 a máte účet Microsoft, můžete využívat disk OneDrive, jehož podstata je totožná.

Poškodil se vám počítač tak, že z něj už nelze dostat žádná data? Z “Google diskem“ to není problém. Koupíte nový počítač, nainstalujete “Google disk“ a data se vám opět všechny vrátí z webu ze záložních serverů Googlu do nového počítače, přesně tak jak jste je naposledy zanechali.

Jste-li už majitelem účtu Google, to znamená, pokud již využíváte jednu z mnoha služeb Google, například Gmail, kontakty, kalendář, Google+, YouTube a jiné, pak na základě jednoho vašeho již existujícího Google účtu se můžete přihlásit do služby “Disk Google“ a začít jej využívat.  Pokud ještě účet Google nemáte, popis k jeho založení naleznete na stránce "Jak vytvořit účet Google". Je to zdarma, tak proč to nevyužít.

Pro firmy je možné využít účet “Google Apps“ a sdílet tak data mezi zaměstnanci ve firmě s přehledným a detailním nastavením práv k jednotlivým souborům a složkám. Co všechno “Disk Google“ umí naleznete na stránce "Disk Google". Jen tak na okraj, součásti “Disku Google“ jsou takzvané “Dokumenty Google“, které umožňují společně pracovat celé skupině na jediném dokumentu a to současně. O dokumentech Google si řekneme v jiném popisu..

Disk Google, ať už pro firmy nebo běžné uživatele, můžete využívat dvojím způsobem:

1. Přes webové rozhraní, to znamená v prostředí libovolného prohlížeče Internet Explorer, Mozila Firefox, Opera, Google Chrome a jiné. Nicméně největší kompatibilita je zajištěna logicky firmou Google a tudíž v prohlížeči Google Chrome. Přístupem přes webové rozhraní vstupujete na “Google Disk“ přes takzvanou cloudovou aplikaci a tudíž není nutné instalovat do počítače žádný další software (program) navíc. Výhodou Google Chromu je taky přenos všech vašich oblíbených záložek mezi všemi počítači, kde jste do Google Chromu přihlášeni svým účtem Google.


2. Aplikace “Disk Google“ na počítači, je to takzvaná lokální aplikace, kterou musíte před použitím, nejdříve stáhnout ze stránky disk googlu, potom ji nainstalovat do počítače, a až pak ji můžete začít používat. Tak stejně pokud se jedná o tablet nebo smartfón, je třeba příslušnou aplikaci nejdříve stáhnout, (pro PC,  iOS, Android z adresy https://tools.google.com/dlpage/drive?hl=cs ),
nainstalovat a pak ji teprve lze využívat.


Kde a který způsob nejlépe používat:

1. První způsob můžete používat prakticky kdekoliv, ať už na vlastním zařízení nebo na cizím zařízení. Jen pamatujte, nikdy nenastavujte, aby si prohlížeč pamatoval vaše přihlašovací uživatelské jméno a heslo na cizím zařízení!!! Jinak by měl k vašim datům kdokoliv cizí přístup a to samozřejmě nechcete. Toto bývá zpravidla jako primární volba zaškrtnuto hned pod přihlašovacími údaji, viz. obrázek, kde u slova “Neodhlašovat“ zrušte zaškrtnutí.
Ještě vás k uložení hesla může vyzvat samotný webový prohlížeč, tak i tuto možnost zakažte. Zaškrtnutí můžete ponechat jen v případě, že k počítači nebo počítačům, nemá nikdo jiný přístup.

2. Druhá volba je daleko pohodlnější, ale je vhodná pouze na počítačích a zařízeních, ke kterým máte přístup pouze vy, nebo alespoň používáte na počítači přihlašování pomoci uživatelského jména a hesla. Jinak by se vám k vašim souborům kdokoliv dostal.

 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky