Formátování diskového oddílu - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Formátování diskového oddílu

Formátování diskového oddílu


Pokud jste při instalaci OS Windows 7 v bodě (21) vytvořili mimo systémový diskový oddíl pojmenovaný ve windows 7 jako “Místní disk (C:)“ ještě další oddíl pro vaše data pojmenovaný ve windows 7 jako “Místní disk (D:)“ a nepoužili jste příkaz “Formátovat“, pak v průzkumníku nebo v okně “Počítač“ diskový oddíl s názvem “Místní disk (D:)“ sice uvidíte, ale u něj nebude ukazatel kolik je jeho celková velikost a kolik na něm zůstává volného místa. Diskový oddíl bez naformátování nebude ani dostupný pro ukládání dat.1. Dvojitým kliknutím levým tlačítkem myši na ikonu “Počítač“ na ploše otevřete okno, kde v části “Jednotky pevných disků“ vidíte dva diskové oddíly (C:) a (D:). Opět klikněte dvakrát levým tlačítkem myši na “Místní disk (D:)“.


2. Zobrazí se okno s dotazem “Chcete provést formátování?“ Jelikož se jedná o oddíl, na kterém vaše data ještě nejsou, nemůžete tedy o žádná data přijít. Formátování je vlastně vytvoření souborového systému na disku, který popisuje, jak mají být data na disku ukládána. Z vašeho pohledu je formátování obdobou smazání. Takže pokud byste provedli formátování na diskovém oddílu s vašimi důležitými daty, jistojistě byste o ně přišli. Z toho vychází následující varování: Pokud se vám zobrazí okno s dotazem “Chcete provést formátování?“ na diskovém oddílu, kde máte uložená, pro vás životně důležitá data, nikdy neklikejte na tlačítko “Formátovat disk“, ztížíte tak jejich záchranu. V našem případě se jedná o prvotní vytvoření oddílu pro data, proto je kliknutí na tlačítko “Formátovat disk“ jediným logickým východiskem.


3. V okně “Formátovat Místní disk (D:)“ ponechte přednastavené hodnoty. Maximálně do políčka “Jmenovka svazku“ zapište název vašeho diskového oddílu pro ukládání důležitých dat, například jako na obrázku “Data“. Klikněte na tlačítko “Spustit“.


4. Ještě vás zastaví poslední varovné upozornění, že “Formátování smaže všechna data“, avšak v tomto případě klikněte na tlačítko “OK“ a ponechte dokončit prováděnou operaci. O dokončení vás systém informuje hlášením “Formátování bylo dokončeno“. Klikněte na “OK“.


5. Pak už jen klikněte na tlačítko “Zavřít“ a tím je formátování u konce.


6. Teď již vidíte v části “Jednotky pevných disků“ váš nově pojmenovaný diskový oddíl “Data (D:)“ i s ukazatelem velikosti oddílu a volného místa. Od této chvíle můžete na tento diskový oddíl ukládat svá data.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky