Co udělat po instalaci OS Windows 7 – Windows Update – Instalace aktualizací OS W7 - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Co udělat po instalaci OS Windows 7 – Windows Update – Instalace aktualizací OS W7

Co udělat po instalaci operačního systému Windows 7 – Windows Update – Instalace aktualizací OS Windows 7


Aktualizace operačního systému (záplaty) Windows mají za úkol zvýšit zabezpečení a výkon počítače. Většinou se jedná o opravy chyb, které v operačním systému byly nalezeny. Občas aktualizace přidávají nové funkce, nebo vylepšují funkce stávající anebo řeší potíže se stabilitou systému. Chyby v systému nalezené Microsoft opraví a formou aktualizace skrz službu Windows Update tuto opravu rozešle mezi všechny uživatelé počítačů s operačním systémem Windows. Uživatel počítače se prakticky nemusí o aktualizace pro operační systém starat, neboť dle výchozího nastavení se aktualizace stahují a instalují automaticky, většinou při vypínání a zapínání počítače. Tímto způsobem by měl celý proces aktualizace OS Windows co nejméně narušovat práci uživatele na počítači.

To je sice skvělé, jenže to pomalé nevyrušující tempo zvyšuje riziko, že se k vám do počítače může dostat infiltrace skrze neuzavřenou díru v operačním systému. Z mého pohledu je vhodnější nainstalovat všechny aktualizace okamžitě po instalaci OS Windows do počítače k aktuálnímu dni, a mít už tak systém pro následující práci zabezpečený. Samozřejmě budoucí aktualizace již ponecháte na automatice.

U starších počítačů, které už začínají být na hraně s výkonem, může to množství přes 1GB aktualizací, čekajících na stažení a instalaci systém rapidně zpomalit. S aktualizacemi je to podobné jak s libovolným programem, s každou novou verzí programu je většinou potřeba více místa na pevném disku a výkonnější hardware. Není to samozřejmě pravidlo, ale již z dřívějška je obecně známé, že s každým balíkem aktualizací “Service Pack“ u Windows XP byla potřeba více operační paměti pro plynulou práci na počítači. Pokud opravdu instalujete Windows 7 na počítač s výkonem na hranici použitelnosti, pak asi budete zvažovat, zdali mít pro svou činnost na počítači ještě relativně svižný systém, avšak bezpečnost a stabilita budou v ohrožení (aktualizace tímto zakážete), nebo bude počítač pomalý, avšak bezpečný a stabilní (nainstalujete všechny potřebné aktualizace). Takhle můžete uvažovat, pokud používáte počítač spíše ke čtení novin na internetu, anebo k nějaké té hudbě a filmu. A v případě zavirování nebo zhroucení systému Windows vás to nijak neohrozí na datech ani financích. Pokud však používáte počítač k podnikání a provádíte na něm internet banking, je nutné mít zabezpečení a stabilitu počítače na prvním místě a to i na úkor rychlosti počítače.

Pokud tedy máte dostatečně výkonný počítač a chcete být v relativním bezpečí na maximální možné úrovni, s co nejlepší stabilitou systému je nutné nainstalovat potřebné aktualizace na operační systém Windows. Přejděte tedy hned k ruční instalaci záplat.

1. Přejděte do služby Windows Update přes “Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Windows Update“. Ikonu “Ovládací panely“ naleznete buďto na ploše nebo v nabídce “Start“. Následně klikněte na tlačítko “Vyhledat aktualizace“.


2. V následujícím okně dochází k vyhledávání aktualizací potřebných pro váš počítač.


3. Až jsou aktualizace vyhledány, jsou nabídnuty k instalaci. Klikněte na tlačítko “Instalovat aktualizace“ a čekejte na jejich dokončení.


4. V následujícím okně vidíte průběh instalace aktualizací, jejichž dokončení vám systém oznámí. Probíhá první fáze instalace aktualizací.


5. Po dokončení klikněte na tlačítko “Restartovat nyní“.


6. Při restartování (vypínání) počítače dochází k druhé fázi instalace aktualizací.


7. A po restartu (zapínání) počítače dochází k třetí fázi instalace aktualizací.


8. Po nastartování OS Windows vás systém neprodleně informuje o úspěšnosti instalace aktualizací v oznamovací oblasti textovým obdélníkem.


9. A následně vám oznámí, že jsou k dispozici nové aktualizace.


10. Přejděte tedy do služby Windows Update a instalaci aktualizací opakujte. “Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Windows Update“. Klikněte na odkaz “Volitelné aktualizace“.


11. Zaškrtněte všechny položky a potvrďte instalací tlačítkem “OK“. Vybrat, které záplaty jsou důležité a které ne, pro váš operační systém, je pro běžného uživatele neznalého fungování systému na hlubší znalostní úrovni téměř nemožné. Proto raději nainstalujte vše i za cenu větší spotřeby diskového prostoru, než abyste pak měli v systému nějakou nezajištěnou zranitelnost.


12. A pak opět klikněte na tlačítko “Instalovat aktualizace“. Instalace opět proběhne ve třech fázích.


13. Po instalaci aktualizací si systém opět vyžádá restart počítače. Proveďte kliknutím na tlačítko “Restartovat nyní“. Opakují se tak body 6 – 8). Po úspěšné instalaci opět přejděte do služby Windows Update a instalaci aktualizací opakujte. “Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Windows Update“. Pokud by systém hlásil, že nebyly nalezeny žádné aktualizace pro tento počítač, pak v “Hlavním ovládacím panelu“ klikněte na příkaz “Vyhledat aktualizace“.


14. Po vyhledání nalezené aktualizace opět instalujte, po instalaci restartujte a pak znovu proveďte vyhledání aktualizací. V systému Windows byste měli mít nainstalovaný velký opravný balík nazvaný “Service Pack 1“, který vám opět nabídne k instalaci služba “Windows Update“.


15.  A to že jej máte nainstalovaný, zjistíte v “Základních informacích o počítači“ v “Ovládací panely > Systém a zabezpečení > Systém“ viz obrázek. Po instalaci “Service Pack 1“ budou následovat další aktualizace. Po vyhledání nalezené aktualizace opět instalujte, po instalaci restartujte a pak znovu proveďte vyhledání aktualizací. Pokud vám systém bude hlásit už po několikátém vyhledání aktualizací, že už pro váš počítač žádné aktualizace nemá, máte systém aktuální k dnešnímu dni a proces aktualizace jste tímto završili. Počítejte s tím, že instalace všech potřebných záplat může zabrat až několik hodin vašeho času.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky