Instalace OS Windows 7 z USB FLASH - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Instalace OS Windows 7 z USB FLASH

Instalace operačního systému Windows 7 z USB flash disku


Pokud máte notebook, netbook, ultrabook a nebo i klasické stolní PC bez optické mechaniky, pak nainstalovat libovolný operační systém přímo z DVD není možné. Abyste mohli legálně zakoupené optické médium DVD s operačním systémem Windows 7 použít k instalaci ve svém PC, je potřeba buďto si externí optickou mechaniku půjčit, zakoupit, anebo celé instalační medium přenést na USB flash disk a z něj provést instalaci operačního systému Windows 7. Avšak abyste mohli vytvořit tzv. “BOOTOVACÍ USB FLASH DISK s OS Windows 7“, i tak budete potřebovat druhý počítač s optickou mechanikou DVD vybavený operačním systémem Windows a programem, který budete k tomuto úkonu potřebovat. Takový počítač s DVD jistě někdo ve vašem okolí má a určitě vám umožní instalační usb flash disk vytvořit.  Jaká varianta vám nejvíc bude vyhovovat, je už na vás, nicméně tento návod je zaměřený na vytvoření instalačního usb flash disku. Celý proces vytvoření instalačního (bootovacího) usb flash disku je složen ze dvou částí : 1) Nejdříve vytvoříte tzv. obraz vašeho legálně zakoupeného instalačního media s windows 7 do jediného souboru ve formátu “ISO“. 2) A pak tento soubor nabídnete ke zpracování například programu “Rufus“, který se už postará o správné vytvoření instalačního usb flash disku. Poté už samozřejmě můžete provést “Instalaci operačního systému Windows 7 z USB flash disku“.

1. V prvním kroku si tedy převedete instalační medium s operačním systémem Windows 7 do jediného souboru formátu “ISO“. Tímto zajistíme přesnou kopii dat z DVD a to i s konkrétním umístěním jednotlivých souborů i se zaváděcím sektorem. Vzhledem k tomu, že počítač po zapnutí hledá nejdřív jednotku (médium, disk) ze kterého operační systém zavede, a pak přesné místo na této jednotce (tzv bootovací sektor), ze kterého spustí systém. Z toho důvodu si nemůžete libovolně, jak se vám zachce, zkopírovat instalační DVD s Windows 7 na USB flash disk, ale musí se o to postarat program. Bohužel zatím žádná verze operačního systému Windows neumožňuje vytvoření “ISO“ souboru z média DVD. Nástrojů pro vytvoření “ISO“ souborů existuje celá řada, bohužel ale většinou se jedná o placené programy (k dispozici jsou ve verzích Shareware, Trial, Demo). Vybral jsem tedy program, který je “Free“ pro domácí (osobní) použití a z hlediska jednoduchosti k ovládání běžným uživatelem přehlédněte fakt, že je tento program v angličtině. Návod je opět krok za krokem s popisem i obrázky. Program se jmenuje “ISO Workshop 5.7“, který je podporován operačními systémy “Windows 2000/XP/Vista/7/8/8.1“. Celý postup instalace programu “ISO Workshop 5.7 a vytvoření “ISO“ souboru  naleznete v návodu s názvem "Jak vytvořit ISO soubor z CD/DVD".

2. V druhém kroku použijete program “Rufus“ aby vám vytvořil “Bootovací usb flash disk s os Windows 7“. Možná, že přemýšlíte o tom proč vůbec spustitelný usb flash se systémem Windows vytvářet, když instalaci provedete na svůj počítač jen jednou a tak stačí si mechaniku CD/DVD od někoho půjčit. Zvažte však, že pokud se vám systém zhroutí, budete potřebovat Windows opravit a opět si budete muset mechaniku CD/DVD od někoho půjčit. A což tedy, když si kamarád někam založí své originální DVD s Windows a bude potřebovat provést reinstalaci systému. S vašim flash diskem to pro něj nebude problém. Flash disk s Windows vám může být velkým pomocníkem na cestách nebo dovolené, zvlášť když váš počítač začne zlobit a bude vyžadovat instalační medium s Windows 7. Celý postup naleznete v návodu s názvem“Jak vytvořit bootovací spustitelný USB Flash disk s OS Windows 7“.

Po úspěšném splnění dvou předcházejících kroků vám již nic nebrání spustit instalaci operačního systému Windows 7 podle návodu “Instalace operačního systému Windows 7 z optického média DVD“ jen s malým rozdílem, že místo DVD zasunete vytvořený USB Flash disk s Windows do volného USB portu ve vašem počítači, restartujete počítač a v kroku 4) v zaváděcí nabídce “Boot Menu“ zvolíte místo “CDROM“ položku “USB-HDD“. Následující postup již je naprosto stejný. Návod můžete aplikovat na vytvoření spustitelného USB Flash disku prakticky s libovolným operačním systémem.

 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky