Jak vytvořit USB Flash disk s OS Windows 7 - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Jak vytvořit USB Flash disk s OS Windows 7

Jak vytvořit bootovací „spustitelný“ instalační USB Flash disk s OS Windows 7

Abyste mohli provést instalaci libovolného operačního systému z USB Flash disku, potřebujete flash disk o kapacitě minimálně 4GB, iso soubor s operačním systémem a program, který umí bootovací flash disk vytvořit. Flash disk musí podporovat funkci boot. Většina flash disků tuto funkci podporuje, ale pokud by se objevila nějaká chyba, použijte jiný flash disk. Před zakoupením flash disku se raději zeptejte prodejce, zdali je vhodný pro bootování (zavádění, spouštění systému). Z důvodu kompatibility se doporučuje použít raději standard USB 2.0. Programů pro vytvoření instalačního flash disku je několik a pokud byste měli zájem vyzkoušet si i jiné programy, které vás dovedou ke stejnému výsledku, pak je naleznete na stránce “Multiboot USB, CD, DVD“. K vaší potřebě využijete program “RUFUS 1.4.12“, který není třeba instalovat (jedná se o spustitelný soubor), je zdarma a je v češtině. Pozn.: Pokud chcete mít na instalačním flash disku i programy určené k instalaci do počítače, pak doporučuji velikost flash disku 8GB.

1. Stáhněte si program “RUFUS 1.4.12“ přímo ze stránek výrobce “rufus.akeo.ie“, nebo použijte k vyhledání jiných zdroju programu ke stažení  vyhledávač Google. Odkazy na program naleznete taky na slunecnice.cz, stahuj.cz a jiné. A nebo využijte odkazu na aplikaci rufus uvedeného na stránce “Multiboot USB, CD, DVD“. Pokud používáte ke stažení programu “Internet Explorer 11“ jako na obrázku, pak vás vyzve ke spuštění nebo uložení souboru. Klikněte na černou šipku na pravé straně tlačítka “Uložit“ a z kontextové nabídky zvolte příkaz buďto “Uložit“ na příklad pro pozdější použití instalačního souboru, nebo “Uložit jako“ pro uložení do PC s konkretizováním cílového místa uložení, nebo “Uložit a spustit“ pro uložení souboru do předvolené složky systémem “Stažené soubory / Downloads“ a pak následné automatické spuštění instalačního programu. Samozřejmě v jiné verzi a v jiném prohlížeči budou možnosti uložení vypadat jinak.


2. Pokud tedy použijete třetí variantu, nemusíte už nikde klikat a hledat instalační soubor, neboť hned po stažení dojde ke spuštění instalace. Pokud se zobrazí okno “Řízení uživatelských účtů“ s dotazem “Chcete povolit, aby následující program provedl změny v tomto počítači?“ Potvrďte kliknutím na tlačítko “Ano“. Vzápětí se zobrazí okno programu “RUFUS“.


3. Vložte Flash disk do USB portu v počítači. Pokud v pc nebyl dosud připojen flash disk, pak všechny pole v programu “RUFUS“ byla volná. Po připojení flash disku se všechny řádky automaticky vyplní jako na obrázku a není nutné nic měnit. Ponechte zatím všechna nastavení tak jak jsou.


4. Důležité je vědět, že “RUFUS“  před vytvořením spustitelného USB Flash disku smaže z flash disku všechny data a to nenávratně, neboť je přepíše soubory s vašeho instalačního “ISO“ souboru s Windows 7. Pokud máte současně připojeno několik flash disků, pak v horním poli “Zařízení“ vyberte ten, na který chcete Windows 7 z iso souboru zapsat. Obecně lze doporučit odpojit všechny externí disky připojené přes rozhraní USB a zapojit pouze ten Flash disk, na který chcete zapsat operační systém. Vyhnete se tak hořkému zjištění, že jste si smazali důležitá data. Co je hlavně důležité, musíte říct programu “RUFUS“ kde máte uložení iso soubor s Windows 7.


5. Proklikejte se až do místa, kde máte uložený váš “ISO“ soubor s Windows 7, vyberte jej a potvrďte tlačítkem “Otevřít“.


6. Všimněte si rozdílů mezi současným nastavením a předchozím nastavením v programu “RUFUS“ dle obrázků. Program automaticky upravil nastavení, tak jak je potřeba, aniž byste vy museli něco měnit. Změnil se souborový systém na “NTFS“, změnil se název svazku “W7CSALLOEM“, který jako jediný si můžete libovolně pojmenovat. Dále se pak změnil “FreeDOS“ na “Obraz ISO“. A poslední dolní řádek nás informuje o tom, který iso soubor jsme vybrali (windows7.iso). Pokud chcete použít starší Flash disk, můžete před zápisem operačního systému na Flash disk, jej otestovat a to zaškrtnutím momentálně volné položky “Zkontrolovat chybné bloky“ a v pravo v obdélníku s názvem “Pokusy“ zvolíte počet opakovaných testů Flash disku. Čas do vytvoření instalačního Flash disku se tím ale podstatně prodlouží.


7. Tím máte všechno připraveno a kliknutím na tlačítko “Spustit“ zahájíte tvorbu instalačního Flash disku s Windows 7.


8. Varovné okno o smazání všech dat na zvoleném disku potvrďte tlačítkem “OK“ v případě, že se opravdu jedná o disk, který chcete smazat.


9. Na obrázku vidíte průběh zápisu na Flash disk. Vyčkejte na dokončení.


10. Že je Flash disk připraven vám program řekne jedním slovem “HOTOVO“ ve spodním řádku aplikace “RUFUS“.


11. Pak už jen zavřete aplikaci v pravém horním rohu na křížku a tímto je vytváření instalačního bootovacího Flash disku s Windows 7 dokončen.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky