Multiboot USB, CD, DVD - Spustitelný USB Flash disk, CD nebo DVD - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Multiboot USB, CD, DVD - Spustitelný USB Flash disk, CD nebo DVD

Multiboot USB, CD, DVD

Na multiboot můžete zařadit jak různé operační systémy, ať už to jsou různé verze windows, nebo různé distribuce Linuxu, tak programy pro práci s pevným diskem, antivirové systémy, záchranné systémy, zálohovací programy a jiné. Mějte však na paměti, že programy, které spadají do kategorie placených licencí, jako například windows, je nutné mít platnou licenci i pro spouštění programů z libovolného média. Mnoho programů najdeme na internetu které jsou spustitelné z média naprosto zdarma tzv. free minimálně pro domácí použití. Důvodů proč si vytvořit takový spustitelný disk je opravdu hodně, záleží na výbavě bootovacího disku. Minimálně jeden, který se může hodit každému uživateli v případě, když se potřebuje nutně dostat ke svým souborům (dokumenty, fotky,hudba, video) v počítači, na kterém se právě zhroutil operační systém. Pak libovolná linuxová distribuce může být tím pravým nástrojem, jak z nefunkčního pc dostat urychleně svá data.


ImageUSB - anglicky - Jestliže potřebujete vytvořit bootovací USB flash disk z obrazu typu ISO, BIN či IMG, typicky s daty operačního systému, použijte jednoduchou aplikaci ImageUSB. V programu stačí jen zvolit cílový USB flash disk a zdrojový obraz a pak kliknout na »Write to UFD«. ImageUSB se potom o vše potřebné už postará sám. Vždy pamatujte na to, že Image USB zlikviduje kompletní obsah použitého USB flash disku. Předem si proto zkontrolujte, že na něm nemáte důležitá data. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7, 8.


Rufus - anglicky - Jednoúčelová utilita na tvorbu bootovacích USB ať už se jedná o klíčenky, paměťové karty či jiné úložiště vybavené flash pamětí. Hodí se zejména pokud potřebujete vytvořit USB instalační médium ze staženého ISO obrazu. S takto vytvořenou klíčenkou lze snadno pracovat i na počítačích bez instalovaného OS. Další možnost využití leží například ve flashování BIOSu nebo jiného vnitřního firmware. Úložiště upravené touto aplikací lze kromě toho i nadále využívat na přenášení dat, aniž by se tím narušila bootovací funkce. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7, 8.


Sardu - anglicky - Pád systému nebo virový útok rychle ochromí počítač – tím je téměř znemožněn přístup k osobním datům a souborům, jako jsou obrázky, dokumenty a videa. Nápravu v takových případech zvládne jenom bootovatelné záchranné médium, které si můžete vytvořit sami pomocí freewaru Sardu. Program vás provede krok po kroku nastaveními. Na závěr dostanete buď záchranné DVD, nebo USB disk. Oboje může být vaše poslední šance, jak se dostat k datům nebo jak vyčistit systém od škůdců. V prvním kroku zadáte, zda chcete vyrobit soubor ISO a tím bootovatelný disk, nebo vytvořit disk USB s nezbytnými nástroji. Potom zvolíte pod záložkami „Antivirus“ až po „Windows“ všechny požadované nástroje, které by se měly nacházet na záchranném médiu. K tomu přísluší například záchranná CD od společností F-Secure nebo Kaspersky nebo Redo Backup Live CD. Na závěr software stáhne potřebné soubory a zapíše je na cílové médium. Pokud pak budete mít ještě někdy problémy se svým systémem, máte stále po ruce osobní záchrannou kotvu. Můžete tak zvážit různé scénáře pro záchranu svých dat. Ještě než začnete, měli byste důkladně promyslet, které nástroje opravdu potřebujete, neboť čím více nástrojů vyberete, tím déle bude trvat stahování. Na stránce výrobce sarducd.it je vedle oficiálního fóra také rubrika „Help-Tutorial“, kde nejen že naleznete zodpovězené důležité otázky, ale také se zde můžete podívat na videonávody. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7.


Unetbootin - anglicky - Umožňuje svým uživatelům instalovat různé linuxové a BSD distribuce na samostatnou partition na pevném disku nebo na přenosné USB disky. Vlastně se nejedná o nic odlišného od standardní instalace, pouze je možno je přenášet jinak než pomocí disků CD, popř. DVD. Program dokáže vytvořit duálně bootující instalace nebo plně nahradit existující operační systém. Podporovaný OS - Win 2k, XP, Vista, 7.


Universal USB Installer - anglicky - je aplikace pro vytvoření bootovacích live USB disků nebo klíčenek se zvolenou linuxovou distribucí. Program má snadné ovládání a uživatel zvolí pouze obraz linuxové distribuce, kterou nainstaluje na USB klíčenku, jejíž pomocí lze snadno nastartovat v podstatě libovolný počítač. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7.


Win32 Disk Imager - anglicky - Nástroj na vytváření bootovacích USB flash disků nebo paměťových karet z obrazů různých operačních systémů lze využít i pro vytvoření startovacího média s operačním systémem Chromium. Stačí jen zvolit soubor s obrazem a příslušné výstupní médium. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7, 8.


Windows 7 USB/DVD download tool - cesky zdroj- okud si pořídíte systém Windows 7 přímo z obchodu Microsoft, máte možnost stáhnout si ISO soubor nebo komprimovaný soubor. Tento nástroj vám ale umožní vytvořit si kopie těchto souborů na USB disky nebo disky DVD a vytvořit tak bootovací disk pro instalaci tohoto systému. Výsledek je pak to, že budete moci přímo z USB nebo DVD disků tento software bez potíží instalovat. Práce s aplikací je velice jednoduchá a stačí projít snadnými čtyřmi kroky, pro dané vytvoření instalačního disku.


WinSetupFromUSB - anglicky - Nástroj pro tvorbu bootovatelného instalačního USB flash disku. K vytvoření instalačního USB disku potřebujete instalační DVD disk s operačním systémem. Předtím, než zavedete potřebné ovladače pro správný provoz dotykového USB displeje, budete muset při instalaci operačního systému pracovat s externě připojeným klasickým monitorem, klávesnicí a myší. Ovladače potřebné ke zprovoznění USB displeje jsou dodávány spolu se zařízením. Předem program zajistí formátování přenosného disku. Pokud jsou na něm umístěny důležité soubory, je třeba přistoupit k jejich zálohování. Následuje výběr souboru s operační systémem (např. Windows 2000, XP, 2003, Windows Vista, 7, 8 nebo Server 2008). Případně lze využít i některou z linuxových distribucí. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7.


Yumi - anglicky - Vyzkoušení alternativních operačních systémů, jako např. Linux, je při použití Yumi hračkou. Po startu nástroje zvolíte operační systémy nebo software (například antivirové programy), který chcete spouštět z USB paměti, všechno další vyřídí program. Aby váš počítač při startu rozpoznal USB disk jako bootovatelné médium, musíte změnit sekvenci bootování v BIOSu tak, aby bylo USB na prvním místě. Volně šiřitelná aplikace YUMI umožňuje tvorbu bootovatelných USB flash disků, které umožňují spouštění různých operačních systémů. Při tvorbě disku stačí zvolit požadované distribuce, jejich ISO obrazy a cílový disk. Vše ostatní je realizováno automaticky. Při spuštění počítače z USB flash disku je k dispozici nabídka, která poskytuje volby pro spuštění operačního systému z pevného disku. Dále jsou k dispozici volby pro spuštění antivirových a systémových nástrojů. Podporovaný OS - Win XP, Vista, 7.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky