Programy zdarma - Pokročilá výbava - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Programy zdarma - Pokročilá výbava

Aktualizace ovládačů hardwaru

IObit Driver Booster


Česky -
Staré ovladače přispívají k zhoršení výkonu a počítač je náchylnější k chybám a pádům systému. Vyhledávání aktuálních ovládačů je mnohdy pracné a zabírá spoustu času. Proskenuje celý počítač a poskytne seznam ovládačů, které je třeba aktualizovat. S jedním kliknutím pak program bezpečně nainstaluje každou aktualizaci na váš pc.

SlimDrivers


Anglicky -
SlimDrivers je užitečný pomocník pro detekci a vyhledání poškozených nebo chybějících ovladačů a pro jejich automatickou aktualizaci z Internetu. Podporovány jsou všechny druhy ovladačů. Předností programu je přehledné uživatelské rozhraní a snadné ovládání, se kterým si poradí i méně zkušený uživatel.

Bootovací nabídka operačního systému

EasyBCD


Anglicky, Polsky -
Od Windows NT až po XP byla bootovací nabídka operačního systému řízena jednoduchým textovým souborem zvaným »boot.ini«, který bylo možno upravovat v textovém editoru. Ve Vistě a Windows 7 nahradil Microsoft tento soubor databankou pojmenovanou Boot Configuration Data, krátce BCD, a k operačnímu systému přidal nástroj příkazového řádku »bcdedit.exe«. Nástroj EasyBCD pak k němu nabízí grafické uživatelské rozhraní, které se nedávno objevilo ve verzi 2.2. EasyBCD vám poskytuje nejen úplnou kontrolu nad možnostmi nástroje, ale nabízí i přídavné funkce, například pro začlenění diskových oddílů pro Mac nebo Linux, které Windows obvykle nerozpoznají. Upozornění: Při práci s EasyBCD vždy mějte na paměti, že program dokáže bootmenu nejen optimalizovat, ale také kompletně poničit, a předem si vždy pořiďte záložní kopii. Při zálohování nastavení nejprve klikněte na »BCD Backup/Repair«, zadejte cestu k záložnímu souboru a pak klikněte na »Backup Settings«. Pomocí »Tools | Edit Legacy Entries« můžete s EasyBCD zpracovávat i »boot.ini« starší verze Windows.

 

Detailní informace o PC

Speccy


Česky -
Potřebujete zjistit informace o použitém hardwaru ve vašem počítači? Speccy je užitečný nástroj, který zjistí a přehledně vypíše přesné údaje o použitém hardwaru. Zároveň zobrazuje jeho aktuální zatížení. Údaje lze vyexportovat ve formátu XML a TXT.

SystemInfo


Německy -
Nástroj SystemInfo bleskově shromáždí všechny důležité údaje o aktuálním počítači. Vypíše detaily o procesoru, základní desce, grafické kartě a jednotkách i o operačním systému. Poněvadž program není třeba instalovat, je vhodný jako součást diagnostických a záchranných cédéček. Právě v případech nouze je totiž analýza počítače často velice potřebná. Klikněte pravým tlačítkem myši do okna programu, čímž získáte výčet běžících procesů a služeb a funkci reportu.

 

Diagnostika a testování

HeavyLoad


Anglicky -
HeavyLoad je aplikace pro důkladný test stability a spolehlivosti počítače. Program je navržen tak, že naplno vytíží procesor, harddisk, zaplní operační paměť, vytíží síťové zdroje a podobně. Naplno tak otestuje, jak se vybraný počítač chová při plné zátěži. HeavyLoad také testuje chování systému při nedostatku zdrojů jako je operační paměť či volné místo na disku. V případě serverů je správné chování v takové situace velmi důležité. Pokud dojde při testování počítače k pádu operačního systému, doporučují autoři vyčistit dočasné temp složky, neboť v nich zůstávají generovaná testovací data.

Notebook HW Control


Anglicky - D
okáže monitorovat teplotu počítače, dokáže měnit i frekvenci procesoru, čímž pomůže ke snížení otáček ventilátoru a celkové hlučnosti. Zároveň vám program zobrazí veškeré podrobnosti okolo napětí a výkonu procesoru. Kromě procesoru si program rozumí i s pevným diskem, u kterého lze sledovat teploty a jeho stav dle S.M.A.R.T.

SiSoftware Sandra Lite


A
nglicky - Je software pro kompletní diagnostiku software a hardware. SiSoft Sandra je stále více oblíbeným programem. Je to kvalitní diagnostická a testovací utilita. Nabízí řadu různých nástrojů určených k diagnostice, testování spolehlivosti a výkonu, získání podrobných informací o hardware i software Vašeho systému a periferií. Informace lze exportovat do řady formátů, tisknout, uložit na FTP/http server, importovat do ADO, OLEDB nebo ODBC databáze, apod. Dokáže nejen vypsat informace o Vašem hardware, ale také jej dokáže i otestovat, změřit rychlost a přehledně porovnat s jinými počítači.

HWM BlackBox


Anglicky -
Diagnostický nástroj nabízí především precizní rozpoznání klíčových součástí počítače – procesoru, modulů operačních pamětí a grafické karty – se zásadním vlivem na celkový výkon počítače. Výkon těchto komponent, například i po jejich přetaktování, si můžete otestovat pomocí připravených benchmarků. HWM BlackBox přesně rozpozná model procesoru, jeho kódové označení, použitou technologii, počet jader a vláken, cache paměť, taktování i frekvenci FSB a sběrnice či napětí jádra. Ze senzorů u jednotlivých komponent jsou získávány aktuální informace o teplotě a nechybí ani údaj o vytížení jednotlivých procesorových jader, sledovaný v reálném čase. Podobně přesná je také diagnostika instalovaných modulů operačních pamětí. Vedle výrobce, velikosti, počtu a typu paměťových modulů se dozvíte třeba i to, na jaké frekvenci a s jakým časováním paměti pracují. Zjistit můžete také, ve kterém roce a konkrétním týdnu byl modul vyroben. Podrobně je diagnostikována i grafická karta, další z klíčových komponent počítače. Zjistíte jejího výrobce, přesné označení modelu a informace o instalovaném procesoru, pamětech, taktování, počtu pipelines, podpoře DirectX a shaderů. Celkové informace o hardwaru doplňuje ještě specifikace základní desky, instalované čipové sady a použitého BIOS. Pro kompletní obrázek o hardwaru počítače nechybí ani základní údaje o instalovaných pevných discích, optických mechanikách, síťových adaptérech a další výbavě (Bluetooth adaptéry apod.) i používané verzi+J65 Windows. Všechny zjištěné údaje lze exportovat do textových souborů nebo XML pro porovnávání a další využití při vylepšování počítače. Pro otestování výkonu jednotlivých komponent počítače jsou připraveny testy výpočetní síly procesoru, propustnosti pamětí, mnoho výpočetních úloh pro grafickou kartu a také testy přístupové doby a rychlosti přenosu dat při čtení a ukládání na pevné disky.

 

DirectX

Jak stáhnout a nainstalovat rozhraní DirectX


J
e soubor programátorských rozhraní (API - Application Programming Interface) vytvořené firmou Microsoft pro operační systémy Windows. DirectX jsou potřeba k běhu moderních her a aplikací. DirectX se vyznačuje vysokým výkonem u her a dalších multimediálních softwarových programů podporujících tuto technologii a spolupracuje s nejnovější generací hardwarových akcelerátorů 3D grafiky.

 

Důkladná odinstalace programů

IObit Uninstaller


Česky - J
e užitečný nástroj sloužící jako přehlednější alternativa ke klasické funkci ve Windows "Přidat nebo odebrat programy". Program zajistí pohodlné a dokonalé odinstalování vybraných programů a v případně složek z operačního systému. Předností programu je především snadné ovládání, se kterým si poradí i začínající uživatel..

 

Nástroje pro vzdálenou správu

TeamViewer


Ř
ešení vše v jednom pro vzdálený přístup a podporu přes Internet, vzdálená plocha bez veřejné IP.

v

TeamViewer QuickSupport


Pro zákazníky vyžadující okamžitou podporu - Jednoduchý a malý zákaznický modul, který nevyžaduje instalaci ani oprávnění správce, lze jej spustit ihned.

 

Ověření možnosti upgrade windows

Poradce pro upgrade na Windows 7


Chcete-li zjistit, zda je váš počítač připraven na přechod na Windows 7, použijte Poradce pro upgrade na systém Windows 7. Program analyzuje hardware a software (zjišťuje kompatibilitu jednotlivých zařízení) a doporučí další postup před upgradem na novou verzi operačního systému.

Pomocník pro upgrade na Windows 8


Před upgradem na Windows 8 doporučujeme spustit Pomocníka při upgradu na Windows 8. Prověří, zda je váš současný počítač připraven pro Windows 8, a předloží zprávu o kompatibilitě spolu s volitelným postupem zakoupení, stažení a instalace Windows 8.

 

Správa a zálohování diskových oddílů

Backup & Recovery Free Edition


Anglicky -
bezplatná verze kvalitního a profesionálního nástroje pro pravidelné (automatické) zálohování dat a pro jejich obnovu v případě pádu počítače, virové nákazy apod.

MiniTool Partition Wizard Home Edition


Anglicky -
je přehledný a kvalitní správce pro práci s diskovými oddíly, jehož Home variantu je možné používat zdarma. Hlavní vlastnosti programu: změna velikosti diskových oddílů, kopírování a přesun dat, ukrytí diskových oddílů, podpora diskových polí, RAID, tvorba nových oddílů, podpora NTSF i FAT, a další.

Partition Manager Free Edition


Anglicky -
umožní snadně a spolehlivě rozdělit váš pevný disk. Dokáže vytvářet, kopírovat, měnit velikost či přesunovat části pevného disku. Podporuje FAT16, FAT32, NTFS, Ext2 FS, Ext3 FS, Reiser FS, HPFS souborové systémy.

 

Systémové nástroje

Hiren's Boot CD


Anglicky -
Hiren's Boot CD je nástroj pro vytvoření systémového bootovacího CD/DVD, které obsahuje i velké množství nástrojů pro obnovení dat nebo systému při pádu počítače, virové nákaze apod. Součástí Hiren's Boot CD jsou nástroje pro: správu a obnovení dat z pevného disku, zálohování dat, testování HDD, CPU, RAM apod., obnovu MBR, správu procesů, výpis systémových informací, vyčištění systému, a mnoho dalších.

Ophcrack


Anglicky -
Ophcrack je nástroj pro snadné a rychlé zjištění zapomenutých hesel do Windows. Autoři programu uvádějí, že program dokáže zjistit až 99,9% alfanumerických hesel do Windows. Pro zjištění hesel je možné využít několika metod a hesla lze exportovat do CSV souboru.

Windows Sysinternals Utilities


Anglicky -
Chtěli byste znát detailní informace o svém systému a nevíte, kde je hledat? Sysinternals Suite je soubor několika desítek aplikací přímo z dílny Microsoftu, které vám dají odpovědi i řešení. Balíček obsahuje programy, které umožňují pokročilou správu systémových registrů, TCP/IP portů, zobrazuje detailní informace o periferiích počítače, umožňuje odstraňování rootkitů nebo třeba nastavení několika pracovních ploch najednou. Jednotlivé programy nevyžadují instalaci. Doporučujeme seznámit se s nápovědou a popisem programů přímo na stránkách společnosti Microsoft.

WSCC (Windows System Control Center)


Anglicky -
Volně šiřitelná aplikace WSCC představuje šikovnou pomůcku pro stahování, instalaci a správu různých systémových nástrojů. Podporované nástroje (Windows Sysinternals Suite a NirSoft Utilities) jsou stahovány a aktualizovány automaticky. Program poskytuje přehledné a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní pro spouštění jednotlivých nástrojů. Ke kladným vlastnostem patří podrobné informace o aktuálních aktualizacích a další užitečné vlastnosti. Aplikace nevyžaduje instalaci. Stažený ZIP archiv stačí rozbalit a potom je možné program přímo spustit.

 

Testování počítačových sítí

InSSIDer


P
řezkouší sílu příjmu, bezpečnostní nastavení, dostupné volné kanály, MAC adresu a stanoviště všech sítí v dosahu příjmu. Nástroj nutně vyžaduje nainstalovaný.NET Framework od verze 2.0. inSSIDer umí odhalit hluchá místa rádiové komunikace. Procházejte prostě domem nebo kanceláří s notebookem v ruce a sledujte indikovanou sílu příjmu. Pokud dramaticky poklesne, „díru“ jste objevili – pak může pomoci přemístění přístupového bodu nebo směrovače.

NetStumbler


Anglicky
- je jednoduchý nástroj ke sledování a detekci WiFi sítí. Sledovat lze sílu signálu vysílačů (access pointů – AP) i jednotlivých počítačů – klientů. Výsledky se znázorňují samozřejmě jak číselně, tak graficky.

SoftPerfect Network Scanner


Anglicky -
Pomocí programu můžete vyhledat zařízení připojená v síti – analyzujte proto dříve definované rozpětí IP adres. Tak vypátráte ve své domácí síti volné adresy, které pak můžete bez problému přidělit novým zařízením. Soubor ZIP uložte na pevný disk a rozbalte jej – podle operačního systému použijte 32- nebo 64bitovou verzi nástroje.

Vistumbler


Anglicky
- Vistumbler je užitečný nástroj pro snadné vyhledávání a přehledné zobrazení dostupných bezdrátových wi-fi sítí. Program podporuje GPS a všechny dostupné Access Pointy (AP) je tedy možné zobrazit i v satelitní mapě aplikace Google Earth. Import i export dostupných Access Pointů je možný do souborů typu TXT, VS1 a VSZ. Nechybí ani přehledný ukazatel síly signálu dostupných sítí.

Wireshark


Wireshark je program navržený k tomu, aby prováděl zachytávání komunikace procházející skrze síťová rozhraní vašeho počítače (Ethernet, IEEE 802.11, PPP, Bluetooth, USB, Token Ring, a další). Mezi jeho přední vlastnosti patří vylepšené analyzování VoIP komunikací, podpora pro dešifrování protokolů (IPSec, WPA, WEP, aj.), pokročilý filtr dat, velké množství podporovaných protokolů či možnosti exportu dat (do XML, PostScript, CSV či čistého textu).

 

Testování zabezpečení počítače

Microsoft Baseline Security Analyzer


Anglicky -
Odhalí bezpečnostní nedostatky a chybějící záplaty ve Windows. Plně automaticky prohledá celý systém, najde všechny nainstalované opravy a podle databáze přidá do seznamu výsledků ty opravy, které ještě nemáte. Výsledek prohledání můžete řadit podle potřeby, např. od nejhorších po nejlepší (v seznamu se uvádí nejkritičtější chyby jako první).

Secunia PSI


Anglicky -
Ohrožení bezpečnosti vašeho počítače nepředstavují jen viry, červi nebo spyware, ale i bezpečnostní mezery v používaných programech. Právě skrze ně mohou být prováděny útoky na váš počítač a důležitá data v něm obsažená. Kritické jsou především internetové prohlížeče a jejich doplňky, e-mailoví klienti i další aplikace pracující s internetem. Výrobci softwaru odstraňují bezpečnostní díry aktualizacemi svých programů, které je možné ve většině případů stahovat a instalovat zdarma. S odhalením děravých verzí programů a jejich aktualizací vám pomůže nástroj Secunia PSI. Český zdroj.

 

Virtuální mechanika

Deamon Tools Lite


Česky -
Potřebujete pracovat s již vytvořeným obrazem disku? Řešením je Deamon Tools. Tato aplikace, která po spuštění běží na pozadí operačního systému, umí emulovat a spustit soubory ve formátech ISO, CCD, BWT, MDS, CDI, PDI, B5T a ISZ. Po instalaci programu dojde k nastavení programu jako výchozího ke spuštění těchto formátů a pouhým otevřením takového souboru se automaticky vytvoří virtuální „mechanika“, jejímž prostřednictvím lze se souborem dále pracovat. V rámci instalace je nabídnuta instalace dalšího softwaru, kterou ale nedoporučujeme. Nemá vliv na chod programu.

Virtual CloneDrive


Česky -
Virtual CloneDrive vytváří virtuální jednotky, jimiž můžete obrazy svých CD a DVD „vypálit“ na pevný disk. Následně můžete tato data z disku rychle zavést, přičemž ta se Windows a jejich aplikacím jeví tak, jako by pocházela z normální DVD jednotky. Praktické je to například u ISO souborů, které tak nemusíte vypalovat, abyste je mohli načíst. Chcete-li virtuální jednotky označit, můžete je opatřit „ovčí hlavou“ tak, že pod »Nastavení« zaškrtnete volbu »Přiřadit ikonu ovečky«. Pokud chcete mít program v českém jazyce, vyberte z nabídky „Start“ záložku »Language« a na ní zvolte možnost „Czech“.

 

Vyřešení problémů s pomalým startem windows

Autoruns for Windows


Anglicky -
je systémový nástroj pro přehledné zobrazení a nastavení služeb a aplikací, které jsou spouštěny při startu Windows. Možnost exportu seznamu do CSV souboru a ovládání pomocí příkazového řádku. Program se neinstaluje.

Soluto


Anglicky -
Je užitečný pomocník pro vyřešení problémů s pomalým startem Windows. Program při startu počítače provede důkladnou analýzu všech automaticky spouštěných služeb a programů a informuje uživatele o tom, jak dlouho se který program spouští.

 

Základní výbava / Rozšířená výbava / Pokročilá výbava

 
 
 
 
 
 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky