Recuva - Záchrana smazaných souborů - Obnovení - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Recuva - Záchrana smazaných souborů - Obnovení

Recuva - Záchrana smazaných souborů - Obnovení

Jak si zdarma obnovit soubory, které již byly vysypány z koše.


1. Na “ploše“ nebo “v nabídce start – všechny programy“ naleznete ikonu programu “Recuva, pomoci které daný program spustíte. Pokud vás systém opět vyzve k potvrzení “Řízení uživatelských účtů“ potvrďte jej tlačítkem “Ano“, nebo zadej heslo k vašemu windows účtu. Úspěšné spuštění programu doprovází hlášení “Vítejte v Průvodci Recuva“.


2. Jakožto začátečníci v tomto programu využijte tohoto průvodce a klikněte na tlačítko “Další“. Pokročilejší uživatelé mohou zaškrtnout položku “Nezobrazovat tento Průvodce při startu“ a kliknout na tlačítko “Storno“, tímto se automaticky přepnou do pokročilého nastavení bez průvodce a vše je takto plně v jejich rukách.

3. Jak již průvodce napovídá, několika dotazy upřesněte hledání souborů (co a kde), které chcete obnovit.  Samozřejmě můžete ponechat volbu “Všechny soubory“, ale pak se budete prohrabávat stovkami nebo tisícovkami souborů, které na disku za dobu používání vašeho počítače byly smazány. Je lepší konkretizovat, zda-li se jedná o “Obrázky, Hudba, Dokumenty, Video, …“, neboť vyhledávání mezi nalezenými smazanými soubory bude rychlejší.


4. Dalším krokem je zvolit umístění souboru kde smazané soubory byly. Opětné upřesnění bude mít za následek rychlejší vyhledávání mezi nalezenými soubory a kratší dobu prohledávání zvoleného cílového uložiště. Pokud necháte zaškrtnutou položku “Nejsem si jistý/á“ a v počítači máte například “4 Místní disky“, které jsou často používané, pak se můžete prohrabávat klidně v tisících nebo i v desetitisících smazaných souborech. Zde máte možnost zúžit okruh vyhledávání smazaných souborů volbou položky “V koši“. Pokud máte několik místních disků, na kterých je aktívní koš, bude pak prohledáván na všech místní discích (C:, D:, E:, …). Nebo můžete zcela přesně definovat pomocí položky “Ve specifickém umístění“ na kterém disku a ve které složce byl smazaný soubor.


5. Kliknutím na tlačítko další ukončíte upřesňování požadavků na vyhledání smazaných souborů a tlačítkem “Start“ zahájíte prohledávání zvolených umístění. Pokud by vám program žádné soubory k obnovení nenašel, můžete právě v tomto kroku zaškrtnout volbu “Povolit hloubkové hledání“, avšak počítejte s tím, že tato volba může vyžadovat i několika hodinové vyhledávání smazaných souborů v závislosti na kapacitě pevného disku a počtu prohledávaných pevných disků v počítači.


6. Kliknutím na tlačítko start zahájíte hledání smazaných souborů.


7. Po dokončení vyhledávání vám program předloží nalezené soubory, kde zelené kolečko znamená plně obnovitelný soubor, oranžové kolečko znamená, že soubor lze obnovit pouze částečně a červené kolečko znamená, že soubor již je neobnovitelný, neboť už byl na disku přepsán jiným souborem.


8. Obnovení souborů docílíte vybráním políčka vedle nalezeného souboru a kliknutím na tlačítko “Obnovit“. V dalším kroku zvolte cílové umístění vašeho obnovovaného souboru a potvrďte tlačítkem “OK“.


9. Obecně se doporučuje obnovovat soubory na jiný disk, než na kterém jsou nalezeny smazané soubory, neboť obnovením souboru na stejný disk může dojít právě k přepsání smazaných souborů, které chcete obnovit, a tudíž už budou neobnovitelné.


Tip: Pokud tedy máte v počítači pouze jeden pevný místní disk C:, využijte k obnovení například Flash disk a až po obnovení všech důležitých souborů, nakopírujte všechny data z flash disku zpět do počítače na místní disk C:.


10. O úspěšném obnovení souborů nás informuje následující hlášení, které kliknutím na tlačítko “OK“ zrušíte..


11. Pokud již nebudete chtít obnovovat žádné další soubory, stačí pak program ukončit kliknutím na křížek v pravém horním rohu programu Recuva. Tímto je proces obnovy souborů dokončen.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky