Recuva - Záchrana smazaných souborů - Úvod - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Recuva - Záchrana smazaných souborů - Úvod

Recuva - Záchrana smazaných souborů - Úvod

Jak si zdarma obnovit soubory, které již byly vysypány z koše.


1. Asi každému uživateli počítače se už někdy stalo jednou nebo i vícekrát, že si ať už omylem nebo úmyslně smazal nějaké soubory či složky a vysypal koš v počítači. Avšak později jste zjistili, že mezi smazanými soubory či složkami byly i pro vás velice důležitá data, o které jste zrovna nechtěli přijít. Ať už to jsou fotografie nebo videa z dovolených, smlouvy, faktury, účetnictví a jiné důležité dokumenty (obecně data), jejich ztráta může být bolestná, jak už emocionálně, tak i finančně. Nahradit je většinou nelze, a pokud nebylo již dříve provedeno tolik opomíjené zálohování, pak vaše neocenitelná data z vašeho hlediska jsou nenávratně pryč. Pak nezbývá než navštívit specializovaný servis pro záchranu dat, který vám smazaná data vydoluje zpět, ale nikoliv zdarma. Pokud však data nejsou na fyzicky, či elektronicky poškozeném datovém nosiči, tedy data jsou opravdu jen smazaná, máte možnost si sami a hlavně naprosto zdarma vaše důležité soubory obnovit. My si popíšeme program “Recuva“, který je pro domácí nekomerční použití zdarma a v češtině s intuitivním průvodcem obnovy. Obnovit data můžete z těchto datových nosičů “pevný disk, přenosný disk USB, Flash disk (tzv.fleška) nebo paměťová karta (z fotoaparátů, z videokamer, z telefonů)“. Práci s programem si vysvětlíme ve dvou krocích “Instalace“ a “Obnova“.

2. Trocha teorie:  Po smazání dat a vysypání koše nejsou fyzicky vaše soubory a složky z pevného disku odstraněny, ale jsou jen označeny příznakem smazáno a od této chvíle nejsou pro operační systém a samozřejmě taky pro vás viditelné. Děje se tak z toho důvodu, že fyzické mazání dat by trvalo podstatně delší dobu, než označení souborů příznakem.  Takto neviditelné soubory jsou operačním systémem považovány za volné místo na pevném disku. Takže hned po vysypání koše vidíte, jak vám přibylo volné místo na vašem pevném disku, přestože vaše smazané soubory vlastně vůbec smazány nejsou. A co se pak děje se smazanými soubory? Jsou přepisovány novými soubory, které do počítače například kopírujete vy (nové dokumenty, fotky, videa a jiné), nebo například operačním systémem, který v době vaší nečinnosti provádí mnoho operací s daty, při kterých dochází k přesouvání souborů na disku a tím přepisuje soubory označené příznakem smazáno, (např.Defragmentace). Proto je důležité své smazané soubory obnovit co nejdřív, nejlépe bezprostředně po smazání, neboť později už nemusí být obnovitelné.

3. Abyste svá data mohli pomoci programu “Recuva“ obnovit, je důležité jej mít nainstalovaný v operačním systému windows dříve, než ke smazání dat dojde. Instalací až po smazaných datech je sice možné, ale riskujete právě přepsání svých smazaných souborů, které chcete obnovit, právě instalovaným programem “Recuva“.


Čím déle se s obnovou otálí, tím menší je šance jejich záchrany !!!

 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky