Programy zdarma - Rozšířená výbava - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Programy zdarma - Rozšířená výbava

Anonymní surfování

Jap


Česky - J
e nástroj umožňující anonymní surfování po internetu v internetových prohlížečích. JAP využívá pro komunikaci jiné dostupné servery a uživatel tak zůstane anonymní.

Tor Browser Bundle


Anglicky -
Nástroj pro snadné zajištění vaší bezpečnosti v internetovém prostředí. Jde o přesnosný, samorozbalovací balíček, který obsahuje speciální verzi prohlížeče Firefox a také aplikaci pro připojení do anonymní sítě Tor. Po spuštění programu dojde k automatické inicializaci spojení a než se nadějete, máte k dispozici plně zabezpečené připojení, při kterém se nemusíte bát o své soukromí ani svá data. Mírnou nevýhodou je pomalejší běh programu.

Cloudová úložiště a aplikace pro jejich správu

Cloudfogger


Anglicky -
Uživatelé oblíbených cloudových služeb, jako je SkyDrive, Dropbox nebo Google Drive, by měli zvážit instalaci šifrovací aplikace Cloudfogger. Program ochrání všechna data pomocí 256bitového AES šifrování, a to ještě předtím, než jsou synchronizována s cloudovým úložištěm. Pro majitele chytrých telefonů s Androidem existuje na obchodu Google Play aplikace, která umožňuje bezpečný přístup ke cloudu ze zařízení s tímto OS.

Dropbox


Stáhnout Dropbox - J
e užitečný nástroj pro centralizované uložení souborů v internetovém úložišti a pro snadný přístup k nim z jakéhokoliv počítače připojeného k Internetu. Před použitím programu je třeba se zaregistrovat na hlavní stránce programu. Registrace je zdarma pro objem dat do 2 GB. Bezpečnost dat a přenosů je zajištěna SSL šifrováním a uložená data jsou chráněna 256-bitovým šifrováním.

Google Drive


Stáhnout Disk Google -
Další z řady služeb, umožňujících zálohovat Vaše data v tzv. cloudu, tedy úložišti na internetu. Ke svým dokumentům, obrázkům, hudbě i videím máte tak přístup kdykoli a odkudkoli. Výhoda služby je především v propojení s ostatními funkcemi Google jako je například Gmail, Kalendář, Dokumenty a Picasa. V rámci Google Drive máte k dispozici 15GB prostoru zcela zdarma, další kapacitu je možné si přikoupit. Služba umožňuje sdílení souborů i složek s přáteli či kolegy, samozřejmostí je synchronizace dat s obsahem na Vašem pevném disku. Mezi další funkce patří analýza nahraných souborů, například rozpoznávání objektů na fotografiích nebo textu v naskenovaných dokumentech. Google Drive je dostupný pro platformy PC i Mac, stejně jako si můžete synchronizační aplikaci stáhnout i do telefonu se systémem Android (ze stránek výrobce přímo podle typu Vašeho telefonu a verze OS). V budoucnu se připravuje i verze pro tablety.

NetDrive


Pomocí softwaru NetDrive lze do systému Windows připojit jako mechaniku cloudová úložná místa, jako je Drop Box, SkyDrive nebo CloudMe, ale také server FTP. Potom můžete kopírovat nebo ukládat data mezi jednotlivými jednotkami tak, jak jste zvyklí. Pod „Advanced“ můžete nastavit bezpečnější spojení HTTPS pro připojování vaší cloudové jednotky nebo serveru FTP.

OneDrive


Stáhnout OneDrive - J
e aplikace pro snadný a pohodlný přístup na cloudové úložiště SkyDrive od společnosti Microsoft přímo z prostředí Windows. Úložiště je možné využít pro zálohování dokumentů, fotografií a dalších souborů. Program vytvoří samostatnou složku, do které se příslušné soubory pouze nakopírují. Přístup k těmto datům je pak možný přímo z webového rozhraní jakéhokoliv počítače připojeného na Internet.

 

Multimediální centrum a střih videa

Avidemux


Anglicky -
Bezplatně použitelné programy pro střih a další úpravy videa se sice hledají těžko, ale existují. Jedním z nich je Avidemux, ve kterém můžete pracovat s videem ve formátech DivX, AVI nebo MPEG-4. Soubor s videem jednoduše importujete, upravíte a poté převedete do požadovaného formátu. Na stránkách fixounet.free.fr/avidemux najdete kromě 32- a 64bitové verze programu pro Windows také alternativy pro operační systémy OS X a Linux (Ubuntu, Debian ad.).

Cuttermaran


Anglicky - J
e propracovaný program pro střih videa ve formátu MPEG-1 a MPEG-2. Podporuje audio ve formátech AC3, DTS a PCM. Výhodou programu je, že umí záznam stříhat bez dalšího přepočítání – můžete se pohybovat třeba jen po klíčových snímcích, takže nedojde ke ztrátě kvality. Asynchronnost mezi video- a audiostopou přitom nehrozí. Před úpravou je potřeba nejprve provést tzv. demux, tedy oddělení zvukové stopy a videostopy. Můžete také editovat výhradně zvukovou stopu. Cuttermaran umí využívat externí kodéry.

DVD slideshow GUI


Anglicky -
Bezplatně použitelná aplikace pro vytváření efektních prezentací z digitálních fotografií s efekty, animacemi, titulky i hudbou na pozadí. Výstupem nemusí být jen soubory určené k vypálení na DVD, ale i video ve formátu Flash použitelném na webu a další formáty.

PhotoFilmStrip


Anglicky -
Program určený k tvorbě videosouborů z vašich obrázků, a to pouze během tří jednoduchých kroků. Nejprve musíte vybrat samozřejmě obrázky, ze kterých se videosekvence bude skládat. Následně pak stačí upravit přechod a pohyb a nakonec video renderovat. Vybrat si budete moci z kvalit VCD, SVCD, DVD až do FULL-HD.

PS3 Media Server


Česky -
Jak přehrát multimediální obsah vašeho počítače na „chytrém“ televizoru a ostatních zařízením podporujících DLNA? S tímto nástrojem vytvoříte snadno server pro streamování hudby, filmů nebo obrázků. Stačí mít zařízení v jedné síti a označit složky v počítači, které budou sdíleny. Výhodou je možnost překódování video formátů, takže si nebudete muset lámat hlavu s tím, jaký formát vaše zařízení přehraje.

Shotcut


Anglicky -
Na rozdíl od bohaté nabídky bezplatných aplikací na úpravu a správu fotek budete jen těžko hledat freeware, který vám pomůže se zpracováním videa z vaší dovolené. Jedním z mála takových programů je vydařený program Shotcut, který umí video stříhat a upravovat, aplikovat na něj různé efekty a pak exportovat v požadovaném formátu. Pomocí nabídky »Soubor | Otevřít jiné« můžete v editoru Shotcut otevřít i internetový stream s videem, které můžete do programu importovat a pak dále zpracovávat. Podpora přehrávání streamů (HTTP, HLS, RTMP, RTSP, MMS, UDP).

VideoInspector


Česky -
Při práci s videem je často nutné znát detailní informace o formátu, ve kterém je soubor uložen. Videoinspector pouhým přetažením souboru do okna programu vypíše údaje o použitém kodeku, vlastnostech „kontejneru“, informace o FPS, délce videa, rozlišení a mnoha dalších užitečných informacích. Informace lze jednoduše exportovat do textového souboru nebo video vypálit na optický disk.

VirtualDub


Anglicky -
VirtualDub je skvělý program nabízející nepřeberné množství funkcí pro střih a kompresi videa. Dále umí nahrávat video z televizní karty, převádět mezi různými formáty videa (např. MPEG na AVI), vyjmout zvuk z videa, snímat obrázky z videa a mnoho dalšího.

XBMC - Kodi


Anglicky -
Multimediální přehrávač si poradí se všemi běžnými formáty videa i hudby a i díky možnosti ovládání dálkovým ovladačem je velmi vhodný pro nasazení na HTPC – počítačích určených pro připojení k televizi v obývacím pokoji. XBMC je více než dostatečnou náhradou aplikace Windows Media Center, která ve výbavě Windows 8 chybí. Různé platformy, různé ovládání, jeden systém, co umí, jak jej nainstalovat a co kde nastavit.

 

Nabídka start pro Windows 8

IObit Start Menu 8


Česky -
Je rozšíření Windows 8 o klasickou nabídku Start, tak jak je známa ze starších verzí tohoto operačního systému. Na tlačítku start je také možné kliknou pravým tlačítkem myši a vyvolat kontextovou nabídku. K dispozici máte dva designy. Ten první v barvách Windows 8 není průhledný a je striktně pravoúhlý. Ten v barvách Windows 7 se více podobá nabídce ze starší verze systému, je tedy částečně průhledný jako v Aeru a má oblé rohy. Konfigurace programu dále umožňuje přecházet na desktop ihned po přihlášení k účtu, umí ve Windows zablokovat také „hot corners“, tedy aktivní rohy, které při najetí myši zobrazí postranní panely, samozřejmě si můžete zvolit alternativní ikonu nabídky v hlavním panelu a naštěstí nechybí ani nastavení složek v nabídce a konfigurace, jestli se mají zobrazit jen jako odkazy, nebo jako vnořené nabídky – tedy jestli se po klepnutí na Dokumenty má zobrazit Průzkumník, nebo nabídka složky.

StartW8


Česky -
Je české užitečné rozšíření  pro všechny uživatele Windows 8, a to zcela zdarma. Dáváte přednost tradičnímu uživatelskému prostředí před moderními dlaždicemi? Pro všechny, kterým chybí nabídka Start ve Windows 8, je tu StartW8. Narozdíl od ostatních zahraničních nástrojů je v českém jazyce. Windows 8 a Windows Server 2012 jsou dodávány bez ní. StartW8 umožňuje uživatelům přístup k jejich aplikacím a složkám s velkou lehkostí díky přidání plně funkčního Start menu. Můžete také snadno vyhledat konkrétní soubor nebo program zadáním příslušného klíčového slova. Velmi rychle můžete počítač vypnout, restartovat nebo přepnout uživatele.

 

Skartování dat

Eraser


Anglicky -
Tento program dokáže neobnovitelně vymazat zvolené soubory z disku. Soubory nejdříve vymaže, pak přepíše dříve použité stopy a znovu vymaže.

Disk Wipe Wizard Kit


Anglicky -
Prodáváte starý disk a bojíte se, aby na něm někdo nehledal staré soubory, které nikdo nemá vidět? Pak použijte tento nástroj, který nekompromisně přemaže veškerá data na pevném disku tak, aby je nebylo možné znovu obnovit. Program je připraven i pro Windows 8 a navíc se nemusí instalovat – stačí jej spustit. Kromě pevných disků umí přemazat i přenosná média, jako jsou USB flash disky nebo paměťové karty.

Turbo Shredder


Anglicky - S
ystémově nenáročný nástroj pro bezpečné a nevratné smazání (skartaci) vybraných souborů. Program není třeba instalovat a ke skartaci souborů je možné zvolit několik různých metod.

 

Sledování aktivity na počítači

ManicTime


Anglicky -
Chcete monitorovat dění na počítači po čase své nepřítomnosti? Potřebujete pohlídat chování uživatelů a jejich práci s aplikacemi? Máte osobní zájem na zjištění vlastního používání jednotlivých aplikací i vytížení počítače? K tomu všemu a mnoha dalším věcem se hodí výborný nástroj pro monitorování aktivity. Kromě toho, že je možné jej s určitými omezeními užívat zdarma, je vhodný prakticky pro kohokoli, protože kombinace jeho příjemného grafického rozhraní a jednoduchého ovládání nahrává i málo zkušeným uživatelům.

 

Software, služby a doplňky společnosti Microsoft

Aplikace zdarma nejen pro školství


M
icrosoft nabízí desítky programů a webových aplikací zdarma, která nainstaluje v jednom kroku.

Programy a služby


N
a této stránce najdete zdarma dostupné programy a služby pro svůj počítač. Vedle toho jsou zde uvedeny odkazy na portály určené pro studenty, učitele, vývojáře, IT správce a firmy.

 

Správci souborů

FreeCommander


Česky - J
e klasický souborový manažer se dvěma panely a mnoha funkcemi. Umožňuje například zobrazení obrázků v přehledných náhledech, komprimaci souborů, včetně rozdělení archivů na více částí. Program má integrovaný vlastní editor textových souborů, jednoduchou tabulku ASCII znaků a umožňuje snímání celé obrazovky nebo jen aktivního okna.

Multi Commander


Česky -
Je kvalitní, přehledný a systémově nenáročný správce souborů s oblíbenými dvěma panely pro pohodlnější práci se soubory a složkami. Také tento souborový manažer obsahuje všechny klasické funkce a nástroje pro základní práci se soubory. Hlavní vlastnosti programu: rychlé prohlížení souborů, možnost otevírání složek v záložkách pokročilé nastavení vzhledu, práce s komprimovanými archivy (ZIP, RAR, Tar, Jar, 7-zip,...), prohlížení a konverze obrázků, přehrávání audia, editace souborů, atd.

Unreal Commander


Česky -
Je přehledný souborový manager se dvěma panely, který nezapře svoji inspiraci oblíbeným správcem Total Commander. Kromě klasické práce se soubory Unreal Commander nabízí: podporu práce s archivy ZIP, RAR, ACE, CAB, JAR, TAR, LHA, vestavěný a přehledný FTP klient, nástroj pro hromadné přejmenování souborů, práci se záložkami bezpečné a nevratné smazání souborů, synchronizaci složek, snadnou uživatelskou změnu vzhledu, atd.

 

Správci stahování

FreeDownload Manager


Česky -
Jak stáhnout soubory z internetu snadno a rychle? Odpovědí může být FreeDownload Manager. Tento uživatelsky přívětivý a přehledný program umožňuje stahování několika souborů najednou z upload serverů nebo BitTorrentu. Výhodou je také možnost naplánování času stahování a následné vypnutí počítače.

Freemake Video Downloader


Česky -
YouTube, Google, Facebook, MyVideo a podobné služby už nějaký čas nabízejí filmy v plném HD rozlišení. Freemake Video Downloader tyto klipy stahuje a ukládá je v libovolném formátu na pevný disk. Do řádku »Paste your URL here« stačí vložit odkaz na video, které zkopírujete z řádku svého internetového prohlížeče, případně můžete také jenom extrahovat zvukovou stopu a uložit ji jako MP3 soubor. Uživatelé iPhonů a mobilů s Androidem si mohou filmy a zvuk převádět do formátů vhodných pro tato zařízení. Video Downloader je vybaven funkcí pro ochranu mládeže. Aktivovat ji můžete prostřednictvím »Options | Settings«.

JDownloader


Česky -
Hledáte všestranného pomocníka při stahování z internetu? JDownloader je aplikace, která pouhým označením URL kýženého odkazu a stisknutím kombinace »CTRL+C« převede soubory ke stažení, zkontroluje integritu dat a umožní stažení souborů, a to třeba hned několika najednou. Podporuje stahování z většiny českých i zahraničních serverů pro sdílení dat, serveru YouTube a mnoha dalších. Podporuje také stahování prostřednictvím „prémiových účtů“, které zde lze aktivovat, takže stahovat budete moci bez omezení. Aplikace nevyžaduje instalaci.

 

Šifrování dat a diskových oddílů

VeraCrypt


Č
esky - Je šifrovací nástroj založený na projektu TrueCrypt. Nabízí prakticky stejné funkce, konkrétně jde o vytváření šifrovaných kontejnerů na pevných discích, celých diskových oddílů nebo disků, včetně systémových oddílů. Rovněž je schopen zašifrovat data na přenosných USB flash discích a dalších médiích. Na rozdíl od svého vzoru (onen TrueCrypt) poskytuje bezpečnostní vylepšení algoritmů, které zajišťuje imunitu vůči novému vývoji v oblasti útoků hrubou silou, v originálním znění jde o tzv. brute force útoky, což jsou pokusy o rozluštění šifry bez znalosti jejího klíče k dešifrování.

 

Tvoříme návody a tutoriály - zachytávání plochy

CamStudio


Anglicky - T
ento jednoduchý program s otevřeným zdrojovým kódem totiž zaznamená činnost na vaši ploše či ve vybraném programu a uloží do jednoho z osmi video formátů. Zaznamenat můžete jak celou obrazovku, tak i vybraný výřez (třeba jen okno s programem). Zaznamenávat lze i zvuk, a to buď z externího mikrofonu, nebo přímo z počítače. Nahrané video můžete pomocí přiloženého nástroje SWF Producer převést do flashového formátu SWF a snížit tak jeho velikost až o 75%.

Cute Screen Recorder


Anglicky -
Ve Windows 7 sice najdete nástroj na snímání pracovní plochy a oken aplikací, ovšem nikoli jako video, pouze do statických obrázků. Pokud ale chcete vytvořit třeba návod nebo z jiného důvodu nahrát obsah jakéhokoli okna spuštěného programu, pomůže vám bezplatně použitelný nástroj Cute Screen Recorder. V programu si můžete zvolit nahrávání celého obsahu pracovní plochy, nebo jen označené oblasti. Cute Screen Recorder umožňuje i přesnou volbu rozměrů okna pro nahrávání v pixelech, včetně jeho odsazení od okrajů plochy. Jako výstupní formát se nabízí běžné typy videa jako WMV a MP4 nebo Flash pro snadné umístnění na internetové stránky. Kromě obrazu s děním na pracovní ploše nahraje Cute Screen Recorder i namluvený komentář.

 

Vysíláme živě

Yawcam


Anglicky
- Umožňuje například streamované vysílání videa, automatický upload na FTP server, tvorbu screenshotů, automatické plánované nahrávání atd. Přístup k programu je možno ochránit heslem.

 

Záchrana dat (Dokumenty, videa, hudba, fotografie)

Dvdisaster


Česky -
Optické disky mohou v průběhu času ztratit svou konzistenci a tím i data, která obsahují. Open-source řešení dvdisaster vám pomůže zachránit osobní datové nosiče, ke kterým přiloží kromě ISO obrazu i soubor pro opravu chyb. V případě ztráty tak lze data znovu rekonstruovat. Program umí zabezpečit jenom vlastní vypálené datové nosiče, protože nedokáže pracovat s lisovanými disky.

Recuva


Česky
- Program slouží k obnovování smazaných souborů z pevných disků, MP3 přehrávačů, paměťových karet a podobně. Obnovit umí nejen soubory uložené v koši, ale i ty, jež byly smazány takzvaně „natvrdo“. A je už poměrně lhostejno, zda se tak stalo omylem uživatele, činností viru, pádem nějakého programu či z příčiny zcela jiné.

TestDisk & PhotoRec


Anglicky
- Bezplatné nástroje na obnovu ztracených dat z poškozeného nebo zcela ztraceného oddílu (partition) harddisku. Obnova bootovatelnosti disků, především když k poškození došlo chybou softwaru nebo působením viru či jiného malwaru, popřípadě chybou lidskou - například neúmyslným smazáním oddílu disku. Obnova tabulky oddílů (partition table) je pro TestDisk úkolem opravdu snadným. PhotoRec je nástroj na záchranu datových souborů včetně videosouborů, dokumentů a archivů, a to jak z disků pevných, tak z poškozených CD-ROM, a také obrázků ztracených z paměti fotoaparátu nebo z paměťových karet (odtud jméno nástroje, jež jest zkratkou z „Photo Recovery“). PhotoRec se vyznačuje tím, že nehledí na souborový systém a jde jen po souborech samých — díky tomu dokáže soubory zachránit bez ohledu na poškození souborového systému, nebo dokonce na předchozí přeformátování nosiče.

Unstoppable Copier


Česky -
Pokud kopírujete soubor z CD nebo DVD a některá jeho část je nečitelná, operační systém skončí kopírování s chybou a nemáte ze souboru ani bajt, přestože poškozeno je třeba jen pár sektorů. Právě pro tyto případy je zde program Unstoppable Copier, který se nenechá zastavit a kopíruje soubory dál, byť nějaká jejich část chybí. Pokud jde o fotografie, je třeba jen část fotografie poškozená a jinak to nemá žádný vliv. A také dokumenty nebo archivy je možné úspěšně opravit, pokud poškození není velké.

 

Zálohování a synchronizace dat

Allway Sync


Česky -
Udržet aktuálnost dat na více používaných počítačích (nejčastěji asi mezi stolním počítačem a notebookem) nebo mezi různými zařízeními vám pomůže nástroj Allway Sync. Program pro synchronizaci dat umožňuje přenášet obsah vybraných složek mezi disky počítačů, přenosnými médii, síťovými disky, FTP servery, webovými servery a dalšími úložišti. Kromě synchronizace dat mezi těmito úložišti můžete Allway Sync použít samozřejmě i k zálohování vybraných souborů a složek. Konkrétní data k synchronizaci lze vybírat pomocí bohatě nastavitelných filtrů. Allway Sync provede analýzu vybraných dat a informuje uživatele o hrozících problémech. Synchronizaci je možné provádět buďto ručně, nebo automaticky podle uživatelského nastavení. Automatickou synchronizaci lze spouštět v pravidelných intervalech, při připojení externího paměťového zařízení (funkce vhodná pro přenos fotografií z digitálních fotoaparátů nebo kopírování hudby do přenosných přehrávačů) nebo například i při změně obsahu sledovaných souborů. Automatická synchronizace je prováděna na pozadí operačního systému a je možné ji nastavit na dobu nečinnosti uživatele, aby vás nerušila při práci. Samozřejmostí je možnost nastavení neomezeného počtu synchronizačních úkolů s různými vlastnostmi. K jinému než nekomerčnímu použití je třeba zaplatit za licenci, jinak je možné používat Allway Sync zcela zdarma.

BDlot DVD ISO Master


Anglicky - Š
ikovný nástroj pro zálohování DVD disků ve formě ISO obrazů. Program je schopen zálohovat video z DVD disků bez ztráty kvality (ISO obrazy jsou vytvářeny bez komprese). Program si poradí i se zálohováním chráněných disků (regionální ochrana, CSS, CPRM, CPPM, APS, UOPs, ARccOS, Rip-Guar a další typy ochran). Přímo z prostředí programu můžete vypalovat ISO obrazy na různé typy DVD disků. Program je schopen automaticky volit optimální režim vypalování dle vloženého typu DVD disku. Podporuje celou řadu disků včetně CD, DVD5, DVD9, BD25 a BD50, atd.

Genie Timeline Free


Anglicky -
Velice povedený nástroj pro zálohování nejrůznějších typů dat, který pracuje na pozadí a podle předem nastaveného rozvrhu zálohy provádí. Díky tomu, že jej nemusíte v podstatě nijak obsluhovat je tento program velice oblíbený mezi uživateli. Mezi nástroje programu patří podpora nejrůznějších typů souborů od systémových po hudbu, zálohování dat na pozadí, ikona v oznamovací oblasti, atd.

KLS Mail Backup


A
nglicky - Alternativa pro výše uvedený MailStore. Rovněž tento program zvládne zálohovat a obnovovat e-maily z různých poštovních klientů a nejen jich. Umí totiž zálohovat i profily některých webových prohlížečů (Firefox, IE, Opera a další) a také online služeb od Microsoftu. Zálohy probíhají rychle, bezpečně a pomocí snadného průvodce, který je zakončený vytvořením zipového archivu. KLS Mail Backup umožňuje zálohovat: Windows Mail profil a Windows kontakty, Windows Live Mail profil, Windows Live Contacts a Windows Live Messenger soubory, Outlook Express profily a Windows Address Book, Internet Explorer Oblíbené a internetové účty, Mozilla, Seamonkey, Thunderbird a Firefox profily, Opera profily, Postbox profily, The Bat! profily, IncrediMail profily.

Personal Backup


Anglicky - J
e program pro zálohování osobních dat do jakékoliv cílové složky (na místním pevném, vyměnitelném nebo síťovém disku či na FTP server). Soubory k zálohování se určují výběrem složky, podobně se ze zálohy dají některé soubory vyřadit vyloučením podsložek (ty jsou jinak automaticky zahrnuty). Ze zálohy lze také vyloučit nechtěné soubory pomocí filtrů (název a typ souboru, datum vytvoření, ...). Program nabízí možnost zálohování naplánovat. Personal Backup zálohuje inkrementálně a podporuje dva odlišné způsoby komprese zálohy: buďto složku zkomprimuje najednou metodou GZip, nebo jednotlivé podsložky zvlášť metodou Zip. Volitelně umožňuje data zašifrovat pomocí algoritmu AES.

 

Zpracování grafiky

GIMP


Česky - J
e bitmapový editor, který se proslavil především mezi uživateli Linuxu. Existuje však i ve verzi pro operační systémy Windows. Z oblasti grafické tvorby můžete v editoru GIMP udělat opravdu mnoho věcí: např. grafiku pro web a pro prezentace, úpravy a retuš fotografií, nebo si jen tak pro radost něco nakreslit třeba na pracovní plochu, to vše za pomoci desítek nástrojů a stovek možností voleb. To však přináší i komplikaci novým uživatelům tohoto produktu – vyznat se ve všech funkcích, nástrojích a možnostech nastavení není otázkou pěti minut. GIMP se funkčností může rovnat známému profesionálnímu nástroji – Adobe Photoshopu. Přitom je volně šiřitelný a lokalizovaný do českého jazyka. Přestože je instalace programu v angličtině, program samotný je lokalizován do češtiny. K dispozici je také česká nápověda, musíte ji ale stáhnout zvlášť na oficiálních stránkách programu.

Inkscape


Česky -
Hledáte-li pokročilý nástroj na tvorbu vektorové grafiky, určitě využijete Inkscape. Povedený opensourcový nástroj, který dobře obstojí i v konfrontaci s placenými soupeři, splní vaše požadavky. Podporuje práci s vrstvami, klonování, import a převod bitmapové grafiky do vektorové, obsahuje širokou škálu filtrů, podporuje práci s metadaty nebo třeba editaci XML. Velkou výhodou je také plná integrace českého jazyka.

Scribus


Česky -
Je kvalitní sázecí (DTP) nástroj pro uspořádání a tisk profesionálních dokumentů, letáků, časopisů apod. Program je vybaven jednoduchým a přehledným uživatelským prostředím a k dispozici je mnoho zajímavých funkcí. Scribus umožňuje například import i export PDF souborů, pracovat lze v barevném prostoru CMYK, spolupracuje s vektorovými formáty a mnoho dalšího. Dokumenty jsou ukládány v XML formátu, a lze je tedy editovat i v jiných programech.

 

Základní výbava / Rozšířená výbava / Pokročilá výbava

 
 
 
 
 
 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky