Úvod do instalace Windows 7 - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Úvod do instalace Windows 7

Úvod do instalace operačního systému Windows 7

S ukončením podpory Windows XP ze strany Microsoftu se stále častěji hovoří o tom, že používání tohoto operačního systému není bezpečné. Pravdou je, že vaše vyladěné XPéčka mohou na vašem PC fungovat ještě několik let a přitom dobře sloužit. Nicméně se nedá popřít, že s délkou používání zastaralého Windows XP budou v tomto systému nalezeny další a další chyby, které již nikdo nebude opravovat, neboť už Microsoft od tohoto operačního systému dal ruce pryč. Stejně tak to udělal i s předchozími verzemi Windows.

Nalezené chyby budou čím dál tím více zneužívat hackeři pro vlastní obohacení vytvářením malwaru, který okrádá o finanční prostředky, identitu a další, různým způsobem právě koncové uživatele PC s Windows XP. Nové technologie, nové požadavky na zabezpečení a nové možnosti a potřeby vůbec, si vyžádaly vznik i nových operačních systémů a to nejen v dílně Microsoftu.

V současné době je asi nejoblíbenější a stabilní verze operačního systému Windows 7. Přechod na tuto verzi však nezvládne každý starý počítač. Je proto nutné zvážit, zdali se o instalaci Windows 7 na starý počítač vůbec pokoušet anebo raději zvýšit zabezpečení nějakým kvalitním firewallem, nebo přímo komplexním balíkem zabezpečení “Internet security“ a nechat počítač s Windows XP dožít i s rizikem, že bez pravidelných záplat na Windows ani Internet security nemusí být stoprocentní. Většinou se dá použít počítač se stářím 3 až 5 let. Starší počítače pokud to zrovna nebyly herní mašiny, tak už pravděpodobně nemají šanci na upgrade na Windows 7.

Pokud vlastníte PC, na kterých už Windows 7 nemá šanci, a přesto se chcete po internetu pohybovat bezpečně, přitom se nebojíte inovací a nevadí vám, že se budete muset něco nového naučit, nebo dokonce změnit návyky s prací na počítači, vyměnit programy, pak je pro vás ideální nainstalovat nějakou odlehčenou verzi Linuxové distribuce.

Jestliže lze na váš počítač nainstalovat Windows 7, či nikoliv, zjistíte dle definovaných minimálních požadavků na hardware. To znamená, zdali bude váš počítač výkonově stačit. Nejrychlejší cestou aniž byste se museli zabývat železem (hardwarem) vašeho počítače je použít “Poradce pro upgrade na systém Windows 7“. Stáhněte si a spusťte Poradce pro upgrade na systém Windows 7, abyste zjistili, zda je váš počítač připraven na systém Windows 7. Prověří váš hardware, zařízení a nainstalované aplikace z hlediska kompatibility, zobrazí návod, jak vyřešit možné nalezené problémy, a doporučí postup před upgradem.

Pokud jste vice technicky založeni a rádi zjišťujete, jaký hardware máte v počítači, můžete si ověřit parametry vašeho počítače pomoci programu Speccy, který je pro domácí použití zdarma, a pak to srovnat s požadavky na systém Windows 7.

Požadavky na systém Windows 7

Chcete-li ve svém počítači používat systém Windows 7, budete potřebovat následující položky:

  32bitový (x86) nebo 64bitový (x64) procesor s frekvencí 1 gigahertz (GHz) nebo vyšší
  1 gigabajt (GB) paměti RAM (32bitový systém) nebo 2 GB paměti RAM (64bitový systém)
  16 GB volného místa na disku (32bitový systém) nebo 20 GB (64bitový systém)
  Grafické zařízení DirectX 9 s ovladačem WDDM 1.0 nebo vyšším


Obecně je doporučováno mít dvojnásobnou velikost operační paměti RAM a to jak pro 32 tak 64 bitový operační systém Windows 7.

Jakou použít verzi operačního systému Windows 7

  Windows 7 Starter - pro netbooky a slabe stolni pc je plně dostačující, není volně dostupná
  Windows 7 Home Basic – základní verze pro domácnosti, dostupná pouze v rozvojových trzích
  Windows 7 Home Premium – pro všechny domácí počítače
  Windows 7 Professional – pro použití ve firemním prostředí
  Windows 7 Enterprise – verze pro firmy používající multilicence
  Windows 7 Ultimate - nejvyšší edice obsahující veškeré dostupné funkce (firmy a korporace)


Vyšší verzi jak Windows 7 Home Premium nemá smysl pro domácí použití instalovat. Jednak v domácím prostředí nevyužijete všech funkcí a navíc se při startu spouští více služeb a procesů. Logicky je to náročnější pro počítač a tudíž i déle trvá start počítače. U rychlých, výkonných počítačů je to zanedbatelné, ale u slabších počítačů to může mít negativní dopad na rychlost počítače.

Podpora ovládačů pro Windows 7

Každý hardware, ať už to jsou vnitřní komponenty počítače (např. grafická, zvuková, síťová karta a jiné) nebo vnější periférie (myš, klávesnice, joystick a jiné) potřebují ke své funkčnosti tzv. ovládač (driver). Je to část programového kódu, který zajišťuje komunikaci mezi komponentami počítače a operačním systémem. Bez ovládačů není operační systém Windows schopen hardware rozpoznat a tudíž s ním ani komunikovat.

Z vašeho pohledu to znamená, že pokud například výrobce vaší tiskárny, kterou v současné době provozujete pod Windows XP, nenapsal ovládač pro novější operační systém Windows 7, z důvodu zastaralosti tiskárny, nebudete schopni tuto tiskárnu ve Windows 7 zprovoznit.

U starších stolních počítačů s tím většinou nebývá problém. Windows 7 má již mnoho ovládačů integrováno přímo v operačním systému a ovládače hardwaru si doplní již při instalaci.

U notebooků bývá situace trochu odlišná, zvlášť u specifických komponent, kterými starší stolní počítače nebývají vybavené, jako je například wifi, bluetooth, infraport, čtečka paměťových karet a jiné. Zde je nutné před rozhodnutím o přechodu na Windows 7, ověřit jestli pro váš hardware napsal výrobce potřebné ovládače určené k instalaci do operačního systému Windows 7 a to v 32 bitové nebo 64 bitové verzi. Zdali existují ovládače pro Windows 7 k vašemu hardwaru v PC, zjistíte na stránkách výrobce.

 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky