Vyčištění disku – Kde ho najít a jak ho použít - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vyčištění disku – Kde ho najít a jak ho použít

Vyčištění disku - Kde ho najít a jak ho použít

1. Program “Vyčištění disku“ je bezpečným nástrojem, který odstraní virtuální odpad z počítače, aniž by to ovlivnilo vaše osobní data (Dokumenty, Fotografie, Hudba, Video, a jiné) a je téměř stejný napříč všemi verzemi windows. Avšak obecně platí (zálohovat, zálohovat, zálohovat,…).

2. Na ploše nebo v nabídce start poklepejte na ikonu “Počítač, Tento počítač“ v závislosti na verzi windows, nebo si otevřete “Průzkumník“. Můžete si také pomoci stisknutím klávesy windows a písmena E, (windows + E) v levé dolní části klávesnice vyskytující se mezi klávesami (ctrl a alt). Vstupte do sekce “Jednotky pevných disků“.


3. A klikněte na disk s operačním systémem windows pravým tlačítkem myši, kde shodný název nese i složka na tomto disku (diskovém oddílu). Operační systém je zpravidla umístěn na disku označený písmenovou jednotkou “ C: “. Tomuto disku se taky říká systémový disk, neboť je na něm nainstalován systém windows a veškeré uživatelské programy. Vyčištění disku můžete provést na libovolném disku, ale největšího uvolnění místa s největším významem dosáhnete právě na systémovém disku s operačním systémem windows. Tedy klikněte pravým tlačítkem myši na disk “ C: “ a z kontextové nabídky pak zvolte položku “Vlastnosti“.


4. Tímto krokem se vám zobrazí okno vlastnosti místního disku “ C: “ a na kartě obecné klikněte levým tlačítkem myši na tlačítko “Vyčištění disku“.


5. Zahájí se analýza disku a výpočet místa pro uvolnění.


6. V tomto okně zaškrtněte všechny položky a ještě nedávejte OK, ale klikněte na tlačítko “Vyčistit systémové soubory“.


7. Zaškrtněte další zobrazené položky.


8. Klikněte na kartu “Další možnosti“.


9. Tlačítkem “Vyčistit“, odstraníte body obnovení, stínové a bitové kopie souborů. Body obnovení slouží pro návrat v čase do posledního funkčního stavu. To znamená, že pokud se vám jakákoliv instalace programů nebo aktualizací, kterou provedete dnes, nezdaří a například to poškodí nějakým způsobem váš vyladěný systém, pak bodem obnovení se vrátíte zpět v čase do včerejška, kdy byl váš systém ještě v pořádku. Z toho plyne, že body obnovení jsou důležité, ale s každou instalací programů nebo aktualizací se automaticky vytváří bod obnovení nový. Pokud systém funguje bezproblémově, není nutné skladovat na disku například deset nebo i více bodů obnovení a zabírat si tak na disku třeba i deset giga bajt prostoru. Tlačítkem “Vyčistit“ odstraníte všechny body obnovení až na ten poslední nejaktuálnější. Tedy jeden funkční bod obnovení vám vždycky zbude. Tlačítkem “Odstranit“ úkon provedete.


10. Následující okno potvrďte tlačítkem “OK“.


11. A ještě jednou je potřeba potvrdit odstranění tlačítkem “Odstranit soubory“.


12. Pak již jen vidíte průběh čištění a na konci okno zmizí. Tím je “Vyčištění disku“ dokončeno.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky