Vzdálená správa, vzdálená pomoc - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vzdálená správa, vzdálená pomoc

Vzdálená pomoc není závislá na destinaci a tak vyřešení požadavků lze provést kdekoliv, kde je funkční internet na počítači.

Jak funguje vzdálená pomoc ?


Veškeré úkony lze provést u vás doma pomoci vzdáleného připojení s vašim souhlasem k vašemu PC. Vykonají se požadované činnosti, které se předem domluví, přičemž Vy sledujete na obrazovce, jak jsou jednotlivé úkony prováděny. Tímto máte i jedinečnou možnost se názorně jednotlivé postupy naučit a provádět je již v budoucnu sám.

Kdo může vzdálenou pomoc provádět ?


Kdokoliv kdo má na to potřebné znalosti, orientuje se v oblasti ICT, zná řešení k vyřešení právě vašeho problému.

Jaký program lze na to použít ?


Pro domácí nekomerční použití, lze zdarma použít aplikaci
TeamViewer. Pokud chcete k někomu vzdáleně přistupovat na pc, je nutné nainstalovat "Plnou verzi programu TeamViewer". Pokud chcete aby vám někdo pomohl s problémem na vašem pc, pak vám stačí stáhnout aplikaci "TeamViewer QuickSupport", která se neinstaluje, pouze se spustí a je okamžitě připravená ke spojení.

Co se dá vyřešit vzdálenou správou?


  Instalace software (programů)
  Instalace ovládačů hardwaru počítače
  Instalace virtuálního počítače (vyžaduje CD/DVD s licencí k požadovanému
     operačnímu systému
Windows/OS X), Linux/Android
  Odvirování počítače
  Zálohování dat
  Záchrana dat ze smazaných nebo z formátovaných médií
  Softwarové vyčištění a zrychlení počítače
  Formátování přenosných USB disků a paměťových karet
  Správa uživatelů a Správa databází
  Zřízení a administrace e-mailových účtů
  Sdílení periferií (tiskárny,atd.)
  Sdílení dat
  Práce s textem a tabulkami
  Tvorba prezentací
  Kurzy

Co se nedá vyřešit vzdálenou správou?


  Instalace operačního systému (Windows/Linux/OS X a jiné)
  Výměna hardwaru
  Vyčištění počítače od prachu
  Prakticky jakákoliv činnost, kterou je nutné provádět uvnitř počítače
  Odvirování počítače (pokud nelze virus žádným způsobem odstranit za běhu
     operačního systému)
.
  Záchrana dat z fyzicky poškozených médií.

Co se dá vyřešit vzdálenou správou ve spolupráci s uživatelem?


  Instalace ovládačů periférií počítače: bluetooth adaptéry, čtečky, fotoaparáty,
    
GPS navigace, gamepady, gameboardy, joysticky, volanty, kamery, měřicí
     
technika, projektory, reproduktory, mikrofony, sluchátka, skenery, tablety,
    
telefony, televizní karty (USB, Express Card), tiskárny, atd.
  Konfigurace wifi domácího routeru pro internet


Záměrně neuvádím myš a klávesnici, neboť pro uživatele je zpravidla složité pracovat pouze s klávesnicí, nebo nelze pracovat jen s myší v případech, kde je nutné zadávat údaje z klávesnice.


Microsoft Fix IT - Jde o automatizované řešení, které umožňuje diagnostikovat a vyřešit nejběžnější problémové situace uživatelů u produktů Microsoftu. Uživatelé vyberou konkrétní produkt, s kterým potřebují pomoci, a oblast, s kterou mají problémy, a následně už jen spustí řešení.


Test vašeho routeru -
Otestovat bezpečnost routeru ( brána, prostřednictvím kterého počítače přistupují k internetu.) je možné na webu rom-0.cz. Na zmiňovaných stránkách stačí kliknout na tlačítko Test, vše ostatní běží automaticky. Během necelé minuty pak program vyhodnotí, zda router mohou zneužít kyberzločinci.


Instalace OS Windows XP/Vista/7/8


Jedná se o instalaci operačního systému + ovládače hardwaru jednotlivých komponent počítače, bez instalace jakéhokoliv uživatelského softwaru (nejsou tam žádné programy). Vzdáleně lze instalovat pouze jako virtuální počítač (počítač v počítači). V případě, že požadujete instalaci na holý počítač bez operačního systému, je nutný fyzický přístup technika k počítači klienta. Tato instalace je vhodná pro pokročilejší uživatele, kteří už jsou schopni si další softwarovou výbavu (programy) nainstalovat sami. Vhodné volně šiřitelné programy si můžete vybrat na stránce "Programy zdarma - základní výbava". Instalaci Windows 7 si například můžete nainstalovat sami dle návodu "
Instalace OS Windows 7 z DVD" nebo "Instalace OS Windows 7 z USB FLASH".


Instalace libovolné distribuce Linuxu


Nejznámější distribuce linuxu zahrnují nejen operační systém, ale i mnoho nejběžnějších programů pro domácnost, kancelář i zábavu.

Softwarové vybavení počítače


Instalací uživatelských programů je myšleno vybavení počítače, které jsou nutné k základní práci na počítači. Například:
Antivirus + Firewall, Čištění a údržba operačního systému windows, Internetové prohlížeče, Kodeky a přehrávače, Komprimace / dekomprimace dat, Správa dokumentů, Úprava a prohlížení fotografií, Úprava audio / video souborů, Videohovory / chat, Vypalování, Webové technologie a další. To vše naleznete na stránce "Programy zdarma - základní výbava".  Tato instalace je vhodná pro uživatelé, kteří nemají žádné zkušenosti z instalací programů a nebo se nechtějí jakoukoliv instalací zabývat nebo zdržovat a zjišťovat co je v systému potřeba a co ne. Většinou k situaci dochází při otvírání souborů neznámých operačním systémem a tudíž se systém ptá "čím otevřít", v lepším případě systém zahlásí jakým programem je nutné soubor otevřít a kde jej stáhnout. Případně internetový prohlížeč nahlásí jaká technologie v systému není nainstalovaná a proto se vám stránka nezobrazí v požadovaném rozsahu nebo vůbec.


Záloha funkčního stavu systému


Po instalaci operačního systému a všech potřebných programů je ideální vytvořit zálohu nejlepšího funkčního stavu počítače ke dni čisté instalace pro případnou obnovu. Záloha je vhodná zejména tehdy, když dojde k totálnímu poškození operačního systému, že se už vůbec nespustí. Obnova ze zálohy trvá cca do půl hodiny a můžete prakticky okamžitě pracovat dál. Záloha je vhodná i při nefunkčnosti nebo nemožnosti zprovoznění hardwaru, který již v systému před zálohou byl nainstalován. Záloha je vhodná při nemožnosti odstranění viru, který by vyžadoval kompletní smazání systému (formátování pevného disku) a tak samozřejmě nutné kompletní instalaci operačního systému, ovládačů, programů, aktualizací, bezpečnostních záplat. Obnovu zvládne i méně zručný uživatel, avšak po důkladné instruktáži a vlastnoručního vyzkoušení postupu obnovy. Toto se vám zejména může hodit, když budete z notebookem na dovolené a systém se vám z libovolného důvodu zhroutí. Systém si tak během chvilky obnovíte a můžete dál pracovat. Instruktáž
vyžaduje určitý čas zaškolení než uživatel bude schopný si obnovu bezpečně provést sám.

Odstranění Crapware z nově zakoupeného počítače


S nově zakoupeným počítačem získáté bohužel nejen licenci na používání operačního systému windows, ale i spoustu nežádoucích programů, které nutí uživatele aby si postupem času dokoupili licence aniž by ty programy potřebovali, jelikož se dají nahradit většinou zdarma dostupnými programy, viz stránky "Programy zdarma". Od prodejců počítačů je to poněkud nefér, ale ti za to mají od výrobců softwaru velmi dobře zaplaceno.
Crapware, který je také někdy nazýván Junkware, je jakýkoliv nechtěný software, který je uživateli vnucen s novým počítačem. Takový software je většinou pro uživatele nepoužitelný a někdy je složité jej odstranit. Velmi často je uživatel nucen při koupi počítače zaplatit plné verze programů, které nechce a nepotřebuje. Bezpečné odinstalování nechtěných programů, zástupců a aplikací spouštěných po startu z vašeho pc je nezbytně nutné neboť mají většinou neblahý vliv na celkový výkon vašeho počítače a neustálé se připomínání nepotřebných programů hlášením o zakoupení licence nebo zaregistrování je přinejmenším otravné. Softwarové vyčištění registru a pevného disku po odstraněném crapwaru je dalším nutným krokem k ideálnímu stavu systému windows.


Zrychlení, vyčištění, optimalizace použitého počítače


Jedna z neoddělitelných součástí celé instalace počítače by měla být často opomíjená softwarová očista a optimalizace, čímž dosáhneme většího volného prostoru na pevném disku, zvýšení výkonu, rychlejšího startu počítače a běhu aplikací: Odstraněním obsahu dočasných složek TMP/TEMP , internet Cache. Odstraněním uninstall složek aktualizací, odstraněním obsahu složky download aktualizací, odstraněním protokolů, odstraněním všech bodů obnovení kromě posledního. Vyčištění registru od neplatných, prázdných záznamů. Optimalizace registru. A v neposlední řadě defragmentace pevného disku, což zajistí rychlejší otvírání souborů a spouštění aplikací a navíc se výrazně sníží opotřebení pevného disku, čímž nedochází ke zkracování délky jeho životnosti. Optimalizace služeb – ne všechny služby, které běží v systému windows běžný uživatel využívá nebo využije a proto je vhodné buď tyto služby zakázat, případně nastavit na ruční spouštění. Vyřazením nepoužívané služby snížíme riziko zneužití služby a tudíž i omezíme možnost napadení počítače z internetu.

Odvirování počítače


Aby došlo k důkladnému odstranění virů, červů, trojský koní, spywaru, keyloggerů, či rootkitů obecně malwaru je nutné proskenovat operační systém a kompletně pevný disk několika antivirovými programy. Je potřeba odstranit ze systému všechny zavirované soubory a z registru všechny záznamy směřující na opětovné stažení malwaru s internetu, aby se nám brzy nevrátil zpět do počítače. Odvirování je tedy velice individuální operace, která je různě časově náročná. Záleží na typu infiltrace jak hluboko je do systému malware integrován a jak sofostikovaný útok na systém provádí. Na tom je závislá i složitost a náročnost odstranění viru neboli odvirování. Sytém může být dokonce tak zavirován, že jakékoliv léčení může být za běhu operačního systému windows naprosto neúspěšné a tudíž ani neproveditelné vzdáleně. Odvirování se pak musí provést na počítači fyzicky u zákazníka kdy windows neběží. Složitost odvirování může být  tak časově náročné, že je pak lepší, zazálohovat všechny uživatelská data a systém kompletně smazat a provést kompletně čistou instalaci. V nejhorším případě může dojít k zašifrování dat virem a pak je téměř  nepravděpodobé data uživatele zachránit.

Instalace všech bezpečnostních záplat a aktualizací pro instalovaný operační systém windows


Bezpečnostní záplaty systému windows či aktualizace nainstalovaných programů opravují chyby v příslušném softwaru, které jsou již všeobecně známé a tudíž snadno zneužitelné k propašování škodlivého kódu do vašeho počítače a jeho následné ovládnutí, či zcizení soukromých dat. Z toho je zcela zřejmé, že instalace aktualizací na systém a programy je jedna z nejdůležitějších zásad v zabezpečení počítače hned za instalací antivirového programu. Nicméně dokud nejsou tyto aktualizace nainstalované, jsou dveře škodlivému kódu otevřené a tak míra zabezpečení počítače je nízká a riziko napadení libovolnou virovou infekcí je značné. Microsoft zajišťuje aktualizace na operační systém a jeho programy automatickým ztahováním a instalaci pomocí služby Windows update.  Avšak tato služba nabízí instalaci důležitích bezpečnostních balíků o jejichž vhodnosti si musí uživatel rozhodnout sám (service pack a jíné), které se nachází jak v doporučených aktualizacích tak i v důležitých aktualizacích. Pokud se uživatel tím uživatel nechce zabývat nebo neví jak rozhodnout o vhodnosti té či oné aktualizace, je možné za příplatek tuto službu provést. Vzhledem k tomu že nové počítače bývájí dlouhou dobu na skladě, pak po připojení k internetu se budou automaticky stahovat a instalovat. U volitelných aktualizací si uživatel musí o vhodnosti rozhodnout sám. Po čisté isntalaci operačního systému zasahuje množství aktualizací zpětně až do doby vydání instalované verze windows, což představuje objem až 1,5GB dat, které je nutné stáhnout z internetu a dle rychlosti internetu je tato práce míň nebo víc časově náročná. Samotná instalace stažených aktualizací zabere další čas. Celkový objem aktualizací se při jednorázové instalaci dle výkonu počítače může protáhnout až na 3 hodiny. Aktualizace jsou bezesporu nutné k zajištění bezpečnosti počítače. Jestli se o to postará sám uživatel a nebo to svěří do rukou odborníka je už na něm samotném. Tuto činnost provedu pouze vzdáleně, nemá smysl čekat na dokončení instalace aktualizací u zákazníka několik hodin.

 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky