Záchranný odvirovávací flash disk - ESET SysRescue Live - ICTWork - Informační a komunikační technologie a práce na dálku

Info
Informační a komunikační technologie a práce na dálku ...
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Záchranný odvirovávací flash disk - ESET SysRescue Live

Záchranný odvirovávací flash disk - ESET SysRescue Live


Viry, červy, trojské koně, rootkity, exploity a jiný škodlivý kód, všeobecně malware, je každodenní hrozbou pro vaše počítače při surfování na internetu. Obecně platí, že počítač bez antiviru a firewallu běžící na platformě Windows nemá na internetu co dělat. Bohužel tvůrci škodlivého kódu jsou o krok popředu před tvůrci bezpečnostních řešení a tak se může stát, že i dobře zabezpečený počítač může být napadený malwarem. Škodlivý kód může být velice odolný proti odstranění za běhu operačního systému (Windows) a tudíž váš nainstalovaný antivirový software běžící v reálném čase, nemusí být schopen virovou nákazu odstranit, ba dokonce ani vyhledat, neboť může být v systému perfektně maskovaný. V takovém případě je vhodné spustit antivirus nikoliv z vašeho operačního systému, ale například z CD, DVD nebo USB/flash disku a to nejen při napadení malwarem, ale kontrolu můžete provést i preventivně. Vzhledem k tomu, že váš operační systém nebude spuštěn, nemůže se malware nijak maskovat a ani se nemůže bránit odstranění. Logicky vyhledání a odstranění škodlivého kódu ve vašem počítači je mnohem snazší.  Vytvoření odvirovávacího nástroje je snadné a zvládne jej i osoba se základní znalostí práce na počítači. Pro vytvoření antivirového USB/flash disku použijte nástroj “ESET SysRescue Live“, který je sice v angličtině, ale věřte, že znalost cizího jazyka nebudete potřebovat.

Další výhodou takto vytvořeného flash usb disku je, že obsahuje spustitelný operační systém na bázi linuxu, takže je nejenom zdarma a jeho používání je naprosto legální, ale navíc vám zpřístupní vaše soubory a složky. Takže v případě havárie operačního systému ve vašem počítači se prakticky okamžitě dostanete ke svým fotografiím, dokumentům, videím, hudbě a můžete je zachránit, zazálohovat přímo na tento flash usb disk. Tento systém má funkční i připojení k internetu, jak kabelem, tak wifinou, které slouží jak pro aktualizaci antiviru ESET, tak například pro zálohování do cloudového uložiště, anebo i na běžné surfování.  Jak dál se dá tento Live systém využít je už na vás.

Stažení “ESET SysRescue Live“ provedete z odkazu http://www.eset.com/cz/stahnout/nastroje/detail/family/239/“. V případě, že by tento odkaz byl v budoucnu neplatný, pak vyhledejte “ESET SysRescue Live“ přímo ve vyhledávacím poli na webu “http://www.eset.com/cz/“.

1. Na zobrazené webové stránce klikněte do pole s názvem “Select download type“.


2. A z nabízených možností zvolte variantu “Live CD/USB Creator for Microsoft Windows 8.1, 8, 7, Vista, XP“. Volba jazyka nemá momentálně význam, neboť kromě angličtiny tam jiný není, ale v budoucnu se to může změnit.


3. A pak klikněte levým tlačítkem myši na velké modré tlačítko s názvem “Stáhnout“.


4. Soubor s názvem “eset_sysrescue_live_creator_enu“ si uložte do počítače na libovolné pro vás nejvhodnější místo.


5. Tímto můžeme webovou stránku ESET zavřít, neboť dále budete pracovat jen se staženým souborem “eset_sysrescue_live_creator_enu“. Na tento soubor poklepejte levým tlačítkem myši a tím aplikaci “Live USB creator Eset Sysrescue“ spustíte.


6. Ještě než dojde ke spuštění tohoto programu, pravděpodobně budete muset odsouhlasit “Řízení uživatelských účtů“ kliknutím na tlačítko “Ano“.


7. Ve spuštěné aplikaci s názvem “Create an ESET SysRescue Drive“ si zvolíte médium, na které chcete záchranný odvirovovací nástroj nahrát. Jestli si zvolíte CD/DVD nebo USB je pouze na vás, co vám víc vyhovuje. Vzhledem k tomu, že některé počítače nemají CD/DVD mechaniky, a flash usb disk je přece jenom menší a rychlejší, navíc start z flash usb disku již podporují všechny současné počítače a i starší počítače několik let zpátky, je vhodnější variantou vytvořit zaváděcí flash usb disk, než CD/DVD. Vložte do USB portu vašeho počítače flash disk a klikněte na tlačítko s názvem “Create USB drive“.


8. Na následující obrazovce uvidíte seznam všech připojených úložných zařízení k USB portům ve vašem počítači. Doporučuji připojit jen ten flash disk, na kterém chcete vytvořit záchranný systém. V případě, že máte připojeno několika USB flash disků, ujistěte se, že vybíráte ten správný. Aplikace totiž před vytvořením záchranného odvirovovacího usb flash disku jeho obsah smaže! V pravém dolním rohu červeně napsaný text vás o tom informuje. “All existing data on the selected drive will be lost.“ – “Všechna existující data na vybrané jednotce budou ztraceny..


9. Klikněte na zvolený USB disk a následně na tlačítko “Create USB drive“.


10. Poslední varování před ztrátou dat na vybraném zařízení si ještě dobře rozmyslete, a pokud vám zvolený disk vyhovuje, potvrďte smazání disku a následné vytvoření “ESET SysRescue Live“ disku kliknutím na tlačítko “Yes“.


11. Následující krok provádí stažení souboru potřebného k vytvoření záchranného USB flash disku.


12. Po skončení stahování započne samotný proces vytváření záchranného disku. Dochází k rozbalování staženého ISO souboru, k formátování oddílů pro potřeby antiviru a pro ukládání vašich dat.


13. V následujícím kroku vás aplikace informuje o dokončení tvorby SYSRESCUE disku. Kliknutím na tlačítko “Close“ aplikaci ukončíte. Tím je záchranný usb flash disk “ESET SysRescue Live“ vytvořen.


 
 
Hledat
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky